2022 lexus rz hero

ŚWIATOWA PREMIERA LEXUSA RZ 450e

RZ 450e to pierwszy Lexus, który został stworzony od podstaw jako bateryjne auto elektryczne. Powstał zgodnie z filozofią Lexus Electrified, maksymalnie wykorzystując potencjał nowych technologii, by zagwarantować optymalne osiągi i zapewnić wyjątkowe wrażenia z jazdy.

    2022 lexus rz a new way to drive

LEXUS RZ 450e

NOWY STYL JAZDY

Nowy Lexus RZ hołduje filozofii marki łącząc dynamikę jazdy z precyzją wykonania. Marka wykorzystała swoje bogate doświadczenie w produkcji zelektryfikowanych pojazdów, by połączyć korzyści, jakie daje bateryjne auto elektryczne z unikalnym dla Lexusa stylem prowadzenia. Jest to widoczne m.in poprzez zastosowanie opcjonalnego układu kierowniczego One Motion Grip w technologii steer-by-wire, który współpracuje z nowym napędem na cztery koła DIRECT4.

    Parallax Image 2 Advanced Control

LEXUS RZ 450e

ZAAWANSOWANA KONTROLA

System One Motion Grip, czyli układ kierowniczy steer-by-wire, jest jedną z najważniejszych nowych technologii zastosowanych w Lexusie RZ. W tym układzie nie ma mechanicznego połączenia kół z kierownicą, nie ma również kolumny kierownicy. System wykorzystuje wiązkę elektryczną do wysyłania sygnałów z kierownicy do kół, dzięki czemu reakcja jest natychmiastowa, a kontrola nad pojazdem precyzyjna. Kierowca odczuje też mniejsze drgania kierownicy podczas jazdy po nierównych drogach.

    2022 lexus rz authentic 4 wheel driving

LEXUS RZ 450e

WYJĄTKOWY NAPĘD NA 4 KOŁA

RZ jest pierwszym modelem Lexusa z napędem DIRECT4, który współpracuje z dwoma układami e-Axle. Stosowany wyłącznie w Lexusie inteligentny napęd DIRECT4 stale równoważy przyczepność wszystkich czterech kół, intuicyjnie i płynnie rozdzielając moment obrotowy. W systemie DIRECT4 czujniki modułu ECU zbierają informacje, oceniają i reagują na szereg czynników, w tym prędkość pojazdu, kąt skrętu i siły przeciążenia. Na podstawie tych danych obliczany jest właściwy moment obrotowy i przekazywany na każdą z osi, by zapewnić maksymalną przyczepność.

    2022 lexus rz dedicated platform

LEXUS RZ 450e

SPECJALNA PLATFORMA DLA AUT ELEKTRYCZNYCH

Jakość i właściwości nowej platformy eTNGA zapewniają Lexusowi RZ prowadzenie zgodne z koncepcją Lexus Driving Signature. Nowa platforma umożliwiła optymalne rozmieszczenie napędu elektrycznego i baterii, oraz optymalne rozłożenie mas między przodem i tyłem, a także zapewniła wysoką sztywność całej konstrukcji. Te wszystkie aspekty wpływają na pewność prowadzenia, kontrolę nad autem i komfort kierowcy.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

    2022 lexus rz confidence for every journey

LEXUS RZ 450e

NOWA STYLISTYKA

Lexus stworzył samochód, który różni się od konwencjonalnych aut, ale jednocześnie realizuje założenia stylistycznej koncepcji marki - seamless E-motion. To podejście nadaje modelowi unikalny wygląd i proporcje, które odzwierciedlają jego osiągi, funkcjonalność i wydajność.

    Parallax Image 2 Unique Soundscape

LEXUS RZ 450e

REDUKCJA HAŁASU I WIBRACJI

Choć bateryjny napęd elektryczny generuje mniej hałasu, jego cicha praca sprawia, że odgłosy z drogi i otoczenia pojazdu są bardziej słyszalne. Projektanci i inżynierowie odpowiedzialni za RZ uznali za priorytet zapewnienie pasażerom komfortu i ciszy w kabinie. Izolowanie wnętrza od wszelkich zewnętrznych odgłosów i precyzyjne wyciszenie kabiny zapewnia redukcję hałasu. Zastosowano też udoskonalony system aktywnej kontroli dźwięków, generujący dźwięk silnika, który podkreśla dynamikę auta.

    Parallax Image 1 Next Generation

LEXUS RZ 450e

KOMFORT I FUNKCJONALNOŚĆ W KAŻDYM DETALU

Kokpit modelu RZ to ewolucja koncepcji Tazuna. Zgodnie z jej założeniami pozycja za kierownicą oraz rozmieszczenie wyświetlaczy, wskaźników i elementów sterujących tworzy przestrzeń, w której do obsługi funkcji auta wystarczy tylko niewielki ruch dłonią lub rzut oka. Inspiracją dla takiego podejścia były minimalne ruchy lejcami w końskiej uprzęży, które w języku japońskim określa właśnie słowo Tazuna. Zastosowanie opcjonalnego systemu One Motion Grip pozwala w pełni wykorzystać potencjał kokpitu Tazuna.

    Parallax Image 4 Pure Ambience

LEXUS RZ 450e

WYJĄTKOWE WNĘTRZE

Kabina została zaprojektowana jako jasna i otwarta przestrzeń, podkreślona nastrojowym oświetleniem, którego barwę można wybrać, aby dopasować je do charakteru podróży. Lexus stworzył również nowy efekt oświetlenia In-ei, który wykorzystuje grę światła i cienia do wyświetlania różnych wzorów na panelach drzwi.

    2022 lexus rz quote background
    2022 lexus rz quote

„Zgodnie z naszą wizją wykorzystujemy zelektryfikowane technologie do poprawy osiągów pojazdu, by także przyszłe pokolenia mogły nadal czerpać przyjemność z jazdy.”

Takashi Watanabe, Chief Engineer, Lexus Electrified Lexus International
    Parallax Image 1 Nothing Left to Chance

LEXUS RZ 450e

BEZPIECZEŃSTWO

Model RZ korzysta z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego oraz układów wsparcia kierowcy najnowszej, trzeciej generacji Lexus Safety System +, z nowymi oraz udoskonalonymi funkcjami i zwiększonym zakresem działania.

RZ jest wyposażony w układ Proactive Driving Assist ze wspomaganiem kierowania oraz nowy układ monitorujący zachowanie kierowcy pod kątem oznak zmęczenia lub rozproszenia uwagi. Proactive Driving Assist wykorzystuje przednią kamerę, by ocenić kąt zakrętu i odpowiednio dostosować układ kierowniczy podczas zbliżania się do zakrętu oraz skręcania.

    Parallax Image 2 Technology Evolved

LEXUS RZ 450e

ERGONOMIA KOKPITU

W projekcie kokpitu zoptymalizowano rozmieszczenie wyświetlacza przed kierowcą, wyświetlacza HUD na przedniej szybie oraz 14-calowego ekranu systemu multimediów. Deska rozdzielcza została opuszczona nisko, dzięki czemu kierowca ma lepsze pole widzenia. Charakter bateryjnego auta elektrycznego oddaje czysty, minimalistyczny projekt z mniejszą liczbą elementów i zdobień, ale przy użyciu wyłącznie wysokiej jakości materiałów.

    Parallax Image 3 Made for Mobile

LEXUS RZ 450e

MULTIMEDIA

System, który zadebiutował w nowym Lexusie NX, obejmuje nawigację ze stałym dostępem do informacji online, która korzysta z aktualnych danych o zdarzeniach drogowych, wypadkach i warunkach na drodze. System nawigacji z funkcją rozpoznawania głosu realizuje podstawowe polecenia kierowcy, a Lexus Concierge w trybie konwersacyjnym reaguje na komendy podróżnych. Jest w stanie także identyfikować i realizować polecenia mimo hałasów w tle. W RZ łączność ze smartfonem jest możliwa bezprzewodowo za pośrednictwem Apple CarPlay® i przewodowo za pomocą Android Auto™.

    Parallax Image 3 Comfort Refinement

LEXUS RZ 450e

PEWNOŚĆ W KAŻDEJ PODRÓŻY

W RZ zastosowano składający się z 96 ogniw akumulator litowo-jonowy o pojemności 71,4 kWh. Znajduje się on pod kabiną i stanowi integralną część płyty podłogowej. Jego pozycja wpływa korzystnie na niskie położenie środka ciężkości auta. Dla inżynierów kluczowa była trwałość akumulatora. W efekcie tych prac zastosowany w RZ akumulator powinien zachować po 10 latach użytkowania 90% swojej pojemności. Było to możliwe dzięki przetestowaniu i dopracowaniu wielu rozwiązań od dekad stosowanych w zakresie technologii hybrydowych baterii trakcyjnych. Szczegółowe dane dotyczące zasięgu oraz czasu ładowania zostaną podane w późniejszym terminie. Lexus deklaruje, że w cyklu mieszanym zgodnie z normą WLTP samochód będzie w stanie pokonać ponad 400 km*.

*dane uzyskane w wewnętrznych testach