MISTRZOSTWO WYKONANIA

TWORZYMY BY ZACHWYCAĆ

NASZE ZAKŁADY PRODUKCYJNE SĄ ZNANE I CENIONE NA CAŁYM ŚWIECIE ZE WZGLĘDU NA ZAAWANSOWANIE TECHNOLOGICZNE, INNOWACYJNE PROCESY I WYSOKĄ JAKOŚĆ PRODUKTÓW. LEXUS SŁYNIE JEDNAK TAKŻE Z RĘCZNEGO WYKONYWANIA NIEKTÓRYCH CZYNNOŚCI PRODUKCYJNYCH – ROZWIĄZANIE TO JEST ZAKORZENIONE W PODSTAWACH JAPOŃSKIEJ KULTURY.

Wszystko zaczęło się przed kilkoma laty, wraz z zatrudnieniem dziesięciu Takumi, czyli mistrzów rzemiosła, w naszych zakładach Tahara, w których powstaje flagowy Lexus LS, a także inne nasze modele.

Takumi (to starojapońskie słowo w wolnym tłumaczeniu oznacza „rzemieślnika”) cieszą się wielkim uznaniem w całej branży motoryzacyjnej. Osobiście sprawdzają oni, czy samochody opuszczające zakłady Tahara są wykonane i wykończone zgodnie z najwyższymi standardami jakościowymi. Takumi w pracy wykorzystują własne zmysły – wzrok i dotyk – ale niektóre z ich wyjątkowych umiejętności udało się przetłumaczyć na język cyfrowy i zaszyć w programach sterujących robotami.

W rezultacie precyzja wykonania naszych samochodów nie ma sobie równej. To niezwykłe rozwiązanie techniczne umożliwia także „eksportowanie” części umiejętności mistrzów Takumi do zakładów, w których oni sami nie są zatrudnieni. Skorzystała na tym nasza fabryka Kyushu, w której produkowany jest model RX, tworząc jednocześnie własny elitarny zespół techników.

Każdy z dziesięciu mistrzów Takumi zatrudnionych w zakładach Tahara zajmuje się jedną dziedziną, w której się specjalizuje. Oto krótkie omówienie trzech z podstawowych dziedzin.

PRZED NAŁOŻENIEM OSTATECZNEJ POWŁOKI „SAMONAPRAWIAJĄCEGO SIĘ” LAKIERU KAŻDY SAMOCHÓD JEST RĘCZNIE PIASKOWANY NA MOKRO. ZAPEWNIA TO IDEALNĄ GŁADKOŚĆ NADWOZIA, KTÓRE W DOTYKU JEST NICZYM JEDWAB.

Naoaki Nunogaki

KLUCZEM DO NASZEJ FILOZOFII SĄ DWIE PRECYZYJNIE ZRÓWNOWAŻONE KONCEPCJE, KTÓRYCH PRZEJAWY ZNALEŹĆ MOŻNA W KAŻDYM Z NASZYCH SAMOCHODÓW – „NOWOCZESNOŚĆ” i „FINEZJA”.

Naoaki Nunogaki, Kierownik Globalnej Grupy Zarządzania Projektami Stylistycznymi
design philosopy thumb 003

DYNAMIKA

Jeden z mistrzów Takumi odpowiada za kontrolę dynamiki pojazdu. Jego praca należy prawdopodobnie do najciekawszych w całej fabryce i polega na odbywaniu jazd próbnych przedprodukcyjnymi i produkcyjnymi modelami samochodów Lexus, prototypami i samochodami konkurencyjnymi. Takumi analizuje zachowanie samochodów podczas jazdy i sugeruje możliwe udoskonalenia. Optymalizacja ta dotyczy zarówno właściwości zawieszenia i układu kierowniczego, jak i brzmienia bądź wyciszenia pojazdu.

LAKIERNIA

Na tym stanowisku mistrz specjalizujący się w nakładaniu i obróbce powłok lakierniczych – ze szczególnym uwzględnieniem ręcznego polerowania na mokro, aż do osiągnięcia niemal lustrzanej powierzchni – kontroluje jakość wykończenia pojazdu w różnym oświetleniu. W specjalnie oświetlonym tunelu ogląda powłokę lakierniczą na całym nadwoziu i porównuje ją z teoretycznymi, „idealnymi” obrazami z oprogramowania CAD. Tak skrupulatna kontrola umożliwia wykrycie nawet najdrobniejszych niedoskonałości.

design philosopy thumb 002
design philosopy thumb 001

MONTAŻ SILNIKA

Takumi odpowiedzialny za tę dziedzinę wybiera losowo silnik i sprawdza stan i spasowanie poszczególnych części z dokładnością do pojedynczych mikronów. Dba także o to, aby silnik brzmiał tak, jak powinien w danym modelu samochodu. Takumi osobiście uruchamia każdy zmontowany silnik i wsłuchuje się w jego działanie (używając stetoskopu), aby wykryć ewentualne odstępstwa od normy.

Simon Humphries

FILOZOFIA LEXUSA POLEGA NA HUMANISTYCZNYM PODEJŚCIU DO OSIĄGNIĘĆ TECHNICZNYCH, DZIĘKI CZEMU POWSTAJE PROJEKT O WYGLĄDZIE PEŁNYM ARTYZMU, ALE NIE PRETENSJONALNYM.

Simon Humphries, Kierownik Globalnej Grupy Zarządzania Projektami Stylistycznymi

FILOZOFIA L-FINESSE

PRZEWIDYWANIE OCZEKIWAŃ, PRZENIKLIWA PROSTOTA, INTRYGUJĄCA ELEGANCJA

OTO POZORNIE PROSTA DEFINICJA L-FINESSE: TO FINEZYJNIE ZASTOSOWANE NOWOCZESNE WZRONICTWO I RÓWNIE NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE. JEDNAK TAKIE UJĘCIE NIE OPISUJE W PEŁNI FILOZOFII LEXUSA. KLUCZEM DO JEJ ZROZUMIENIA JEST SŁOWO FINEZJA. ODZWIERCIEDLA ONO NASZ SPOSÓB GŁĘBSZEGO MYŚLENIA, KTÓRE SKYWA SIĘ POD LUKSUSOWĄ POWŁOKĄ LEXUSA. CHOĆ NASZA FILOZOFIA CZERPIE Z TRADYCYJNEJ JAPOŃSKIEJ GOŚCINNOŚCI I ESTETYKI, JEST RÓWNIEŻ NIEZWYKLE ORYGINALNA, DYNAMICZNA I OTWARTA NA ZMIANY.

seamless anticipation

PRZEWIDYWANIE
OCZEKIWAŃ

Zgodnie z zasadami filozofii Omotenashi - japońskiej idei gościnności - nie poprzestajemy na zaspokajaniu potrzeb i spełnianiu życzeń naszych Klientów. Nasze samochody również je wyprzedzają. Kierowca i pasażer, zawsze otrzymuje, to, co dla niego najlepsze, i to w najwłaściwszym momencie - od mocy silnika potrzebnej przy wyprzedzaniu po dyskretne oświetlenie wnętrza włączające się zgodnie ze starannie przemyślaną sekwencją. W samochodzie Lexusa użytkownik zawsze jest w centrum uwagi - ma pełną kontrolę i w komfortowych warunkach może czerpać przyjemność z jazdy.

incisive simplicity

PRZENIKLIWA
PROSTOTA

Lexus nieustannie poszukuje nowych możliwości w dziedzinie techniki motoryzacyjnej i wzornictwa przemysłowego. Jednak każda nowa możliwość jest dla nas jednocześnie wyzwaniem, ponieważ jesteśmy przekonani, że nawet technicznie skomplikowane rozwiązania muszą być intuicyjne w użyciu i przyjemne dla oka. Dlatego we wszystkim, co tworzymy, staramy się dotrzeć do sedna, określić cel istnienia danego przedmiotu i cel ten wyrazić. To właśnie jest istotą „przenikliwej prostoty” – prostoty, która dostarcza czystej przyjemności.

intriguing elegance

INTRYGUJĄCA
ELEGANCJA

Wszystkie samochody marki Lexus mają w sobie „to coś”, co przyciąga spojrzenia. Jednak na tym nie koniec – samochody Lexus na dłużej przykuwają uwagę, ponieważ im dłużej się na nie patrzy, tym więcej dostrzega się intrygujących detali. Projektanci Lexusa przemawiają językiem „wizualnej podróży”. Śmiało poprowadzone linie eleganckiego nadwozia, z dynamicznymi zmianami wizualnego „rytmu” płynnie przechodzą w fascynujące detale. Odwaga artystycznego wyrazu przenika się tutaj z poczuciem pewności i stabilności. Sylwetka samochodu przywodzi skojarzenia z dynamiką, ruchem, ale także spokojem. Właśnie dlatego elegancja Lexusa jest tak intrygująca.

Aby serwis internetowy Lexusa działał optymalnie, a korzystanie z niego było komfortowe, stosujemy pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień oznaczać będzie Twoją akceptację wszystkich plików cookies w serwisie Lexusa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ