lexus ux hero

LEXUS UX

KONCEPCYJNY KOMPAKTOWY CROSSOVER

Fantastyczny koncepcyjny Lexus UX, zaprezentowany po raz pierwszy w roku 2016 na Wystawie Motoryzacyjnej w Paryżu, jest naszą wizją kompaktowego SUV-a dla mieszczan przyszłości.

KONCEPT

Koncepcyjny Lexus UX otwiera nowy etap w historii wzornictwa Lexusa: oto powstał czteromiejscowy miejski crossover, w którym niemal brutalny wizerunek terenówki 4x4 kontrastuje z niewielkim prześwitem i typową dla coupé pozycją za kierownicą.

lexus ux quoteblock bg

PŁYNĄCE KSZTAŁTY

Futurystyczna designerska koncepcja „wywrócenia na drugą stronę” wyraża się poprzez silną synergię między zewnętrznym wizerunkiem nadwozia a stylizacją wnętrza. Tył nadwozia wpływa do kabiny, przechodząc w główną konstrukcję tylnych zagłówków.

 • lexus ux section02 01

  NIEPOWTARZALNY STYL

  Niejednoznaczność między wnętrzem a wyglądem zewnętrznym przejawia się także w detalach. Światła do jazdy dziennej w kształcie litery L przecinają reflektory główne. W tylnych lampach, wbudowanych w tylny spojler, silnie zaznaczony jest trzeci wymiar.

 • REWOLUCYJNE POSTRZEGANIE

  W Lexusie UX nawet opony przekraczają granicę niezwykłości; guma jest wycinana laserowo, tak aby ramiona obręczy miały swoją kontynuację na bocznych ścianach opony, a obserwator odniósł wrażenie, że obręcz z oponą jest w istocie jednym elementem.

 • lexus ux section02 03

  SPORTOWA ELEGANCJA

  Elementy zewnętrznego wyglądu Lexusa UX połączone są zdecydowanie ukształtowanymi powierzchniami, które nawiązują do klasycznych samochodów sportowych. Co charakterystyczne dla Lexusa, wyraźne poziome akcenty stylistyczne uzyskano tutaj poprzez ukształtowanie całej bryły, a nie tylko pociągnięciami linii. Odsunięcie najwyższego punktu kabiny ku tyłowi dodatkowo optycznie wydłuża maskę.

ZAPROSZENIE DO WNĘTRZA UX

Przednia część kabiny łączy wyrafinowaną lekkość z zaproszeniem do aktywnej jazdy. Natomiast tylne miejsca zaprojektowano w formie już na pierwszy rzut oka wygodnej kanapy, która zachodzi na (otwierane do tyłu) tylne drzwi. A pełna kontrastów kolorystyka tworzy atmosferę przestronności, jakiej nie powstydziłby się luksusowy SUV.

lexus ux section03 00
 • lexus ux section03 01

  ODWAŻNY I ZASKAKUJĄCY

  Miejsce tradycyjnej deski rozdzielczej zajmują ostre formy, które zachodzą na siebie i mijają się, tworząc grę cieni i kontrastów. W rogach tego niezwykłego kokpitu znajdują się ekrany wyświetlające obraz z lusterek bocznych zamontowanych po zewnętrznej stronie drzwi.

 • ZAWSZE W KONTAKCIE

  Interakcja z użytkownikami odbywa się za pośrednictwem intuicyjnych, trójwymiarowych wyświetlaczy — stworzonych dla kierowców i pasażerów, którzy są przyzwyczajeni do środowiska wysyconego elektroniką oraz stałej obecności w sieci.

 • PRZEŁOMOWA TECHNOLOGIA

  W zestawie wskaźników zawieszony jest, niczym hologram, przezroczysty model kuli ziemskiej, a wskazania prezentowane są zarówno w postaci analogowej, jak i cyfrowej. Ponad konsolą środkową wyróżnia się kryształowa konstrukcja, w której kierowca i pasażer jadący z przodu wyraźnie widzą holograficzne wskazania klimatyzacji i systemu rozrywkowo-informacyjnego.

  W koncepcyjnym Lexusie UX zastosowano także zaawansowane rozwiązania elektryczne, takie jak elektrochromatyczne szyby okien i kamery „e-lusterek” w smukłych oprawach — zastępujące tradycyjne lusterka boczne. Obrazy z e-lusterek wyświetlane są na ekranach wewnątrz kabiny, tak zintegrowanych z deską rozdzielczą, by współtworzyły jej dekonstruktywistyczny styl, w którym trudno odróżnić wnętrze od tego, co zewnętrzne.

  Motyw żeber na słupku A jest powtórzony w postaci demontowalnego głośnika typu sound bar na desce rozdzielczej — jest to ukłon Lexusa w stronę młodszych klientów poszukujących nowych dźwiękowych wrażeń.

 • lexus ux section03 04

Next steps