POWRÓT DO ARTYKUŁÓW

SĘDZIOWIE

lda judges hero

PAOLA ANTONELLI

KURATOR

lda judge paola

Paola Antonelli od 1994 r. pracuje w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a obecnie jest starszym kuratorem w departamencie architektury i wzornictwa oraz dyrektorką ds. badań i rozwoju. Jej pierwsza wystawa w MoMA (w 1995 r.) zatytułowana była Mutant Materials in Contemporary Design (Przetworzone materiały we współczesnym designie). Później prowadziła wystawę Thresholds. Prowadziła wykłady na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także zasiadała w jury kilku międzynarodowych konkursów architektury i wzornictwa. Za cel stawia sobie promocję świadomego obcowania z designem i szerzenie wiedzy na temat jego pozytywnego wpływu na świat. Obecnie pracuje nad kilkoma pokazami o tej tematyce oraz nad książką Design Bites, w której pokaże potrawy z całego świata docenione jako przykłady wybitnego designu.

ARIC CHEN

KURATOR

lda judge aric

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Chen został właśnie Kuratorem Wzornictwa i Architektury w M+ — muzeum przyszłości kultury wizualnej w kulturalnej dzielnicy West Kowloon w Hongkongu. W 2011 i 2012 r. był dyrektorem kreatywnym festiwalu Beijing Design Week w Pekinie. Wcześniej pracował jako niezależny kurator i autor tekstów o tematyce projektowej w Nowym Jorku. Spod jego ręki wyszły dziesiątki artykułów dla takich magazynów, jak The New York Times, Metropolis, Fast Company, Architectural Record i PIN-UP.

TOYO ITO

ARCHITEKT

lda judge toyolto

W 1965 ukończył Uniwersytet w Tokio na wydziale architektury. Jego główne prace to: mediateka Sendai Mediatheque, biblioteka Tama Art University (Hachioji), stadion olimpijski (na igrzyska World Games w 2009 roku) w Kaohsiung na Tajwanie. Projekt w toku: Opera Taichung Metropolitan (Tajwan). Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Japońskiego Instytutu Architektury, Złotego Lwa wręczonego podczas VIII Międzynarodowych Targów Architektonicznych „NEXT” na Biennale w Wenecji za całokształt pracy twórczej, Królewskiego Złotego Medalu przyznanego przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich oraz Nagrody Pritzkera.

BIRGIT LOHMANN

REDAKTOR NACZELNA MAGAZYNU „DESIGNBOOM”

lda judge birgit

Przed przeprowadzką do Mediolanu w 1987 roku urodzona w Hamburgu Lohmann studiowała wzornictwo przemysłowe we Florencji. Pracowała dla wielu włoskich architektów i czołowych biur projektowych na stanowiskach projektanta i menedżera ds. rozwoju. Jako specjalistka ds. historii designu wykonywała zlecenia dla departamentu sprawiedliwości i międzynarodowych domów aukcyjnych. W ramach swojej pracy naukowo-dydaktycznej prowadzi seminaria dotyczące wzornictwa przemysłowego na wielu uznanych uniwersytetach na całym świecie. Od 1999 roku współtworzy magazyn designboom, a obecnie jest zarówno jego naczelną, jak i przewodniczącą programu rozwoju oraz kuratorem wystaw międzynarodowych.


ALICE RAWSTHORN

KRYTYK DESIGNU

lda judge alice

Alice Rawsthorn jest uznanym krytykiem designu. Pisze dla magazynu International New York Times, a jej kolumna Design, ukazująca się w poniedziałki, publikowana jest także w innych mediach na całym świecie. Alice jest członkiem zarządu Whitechapel Gallery oraz szkoły tańca Michael Clark Dance Company, a także przewodniczącą zarządu Chisenhale Gallery. Jej najnowsza książka, ciepło przyjęta przez krytykę „Hello World: Where Design Meets Life” (wydanej przez Hamish Hamilton), ukazuje, jak design wpływa na naszą przeszłość i teraźniejszość oraz pokazuje możliwe wpływy w przyszłości.

TOKUO FUKUICHI

PREZYDENT LEXUS INTERNATIONAL

lda judge tokuo

Absolwent studiów licencjackich na wydziale sztuki i wzornictwa Tama Art University. W firmie Toyota Motor Corporation piastował wiele stanowisk związanych z projektowaniem, stopniowo awansując na prezydenta Lexus International.

Aby serwis internetowy Lexusa działał optymalnie, a korzystanie z niego było komfortowe, stosujemy pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień oznaczać będzie Twoją akceptację wszystkich plików cookies w serwisie Lexusa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ