POWRÓT DO ARTYKUŁÓW

MENTORZY

lda mentors hero

NERI & HU

ARCHITEKCI I TWÓRCY INTERDYSCYPLINARNI

lda mentor nerhu

Lyndon Neri i Rossana Hu, założyciele Neri & Hu Design and Research z siedzibą w Szanghaju, pracują w wielu zakątkach świata nad projektami, które łączą w sobie cechy różnych dziedzin wzornictwa, tworząc nowe paradygmaty architektoniczne. Magazyn Wallpaper* wyróżnił Neri i Hu jako najlepszych projektantów 2014 roku. W 2013 roku zostali wprowadzeni do prestiżowego grona zasłużonych amerykańskich projektantów wnętrz. Neri i Hu są głęboko przekonani, że najważniejszym narzędziem każdego twórcy jest dokładny wywiad i pozyskana w ten sposób wiedza, ponieważ każdy projekt osadzony jest w unikatowym kontekście. Neri i Hu zajmują się architekturą, wnętrzami, planowaniem przestrzeni, grafiką i wzornictwem przemysłowym. Rozumieją, że współczesne problemy związane z budownictwem wykraczają poza ramy tradycyjnej architektury. Zamiast zaczynać od nakreślenia schematycznego projektu, Neri i Hu wolą poruszać się wśród dynamicznych interakcji między wrażeniami, szczegółami, materiałami, formą i światłem.

MAX LAMB

PROJEKTANT

lda mentor max

Max Lamb, współczesny rzemieślnik, zajmuje się projektowaniem sprzętów i mebli. W pracy twórczej opiera się na wyczuciu wynikającym nie tylko z dogłębnej znajomości technik wytwarzania, szacunku dla materiału i opanowania procesu wytwarzania. Od czasów dzieciństwa spędzonego w Kornwalii, skąd pochodzi, Max bawił się przedmiotami i zajmował krajobrazem fizycznym. Ta ciekawość zawiodła go na studia magisterskie z dziedziny projektowania przedmiotów w Royal College of Art a następnie podpowiedziała mu założenie własnego studia, w którym projektuje w oparciu o klasyczny warsztat. Max zajmuje się zarówno tradycyjnymi jak i niekonwencjonalnymi materiałami i procesami. Meble, które tworzy cechuje prostota i wyróżnia wyraźny styl; powstają z połączenia eksperymentu z wypełnianiem właściwych im funkcji. Max wykłada projektowanie produktów w swojej alma mater, a ponadto prowadzi regularne warsztaty z dziedziny designu dla firm i instytucji z całego świata.

ELENA MANFERDINI

PROJEKTANTKA I ARCHITEKT

lda mentor elena

Elena Manferdini, założycielka i właścicielka Atelier Manferdini znajdującego się w dzielnicy Venice w Kalifornii, pracowała nad wieloma projektami w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji, w tym m.in. nad projektem budynku Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles. Jej firma współpracuje ze światowej sławy przedsiębiorstwami, takimi jak Swarovski czy Sephora, a o jej pracach pisano na łamach wielu magazynów i gazet, między innymi Elle, Vogue'a i New York Timesa. Obecnie pracuje w Instytucie Architektury na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Prowadzi międzynarodowe wystawy i gościnnie wykłada na wielu uczelniach, m.in. MIT, Princeton, Tsinghua czy Bauhaus. W 2013 roku została uhonorowana stypendium COLA, by mogła nadal pomagać twórcom nowatorskich dzieł sztuki. W 2011 roku otrzymała prestiżowy grant związku artystów Stanów Zjednoczonych, a jej projekt Blossom dla firmy Alessi otrzymał nagrodę Good Design.

SNARKITECTURE

ARTYŚCI I ARCHITEKCI

lda mentor snarkitecture

W 2008 roku Daniel Arsham i Alex Mustonen stworzyli Snarkitecture, eksperymentalny projekt działający na pograniczu sztuki i architektury. Już od czasów studenckich spędzonych razem w szkole wyższej Cooper Union w Nowym Jorku łączy ich pasja krzyżowania ścieżek sztuki i architektury. Pierwszy projekt wykonali dla Dior Homme. Snarkitecture czerpie swą nazwę z fantazyjnego poematu autorstwa Lewisa Carolla „The Hunting of the Snark” (przełożonego na język polski jako „Wyprawa na Żmirłacza”). Projektanci skupiają się na permanentnych projektach w skali architektonicznej i obiektach funkcjonalnych o nietuzinkowych i pomysłowych zastosowaniach, zachęcając widzów do chwili zadumy i nawiązania interakcji z bezpośrednio otaczającym środowiskiem. Snarkitecture przeobraża znane w nieznane i sprawia, że architektura zaskakuje na nowo.

Aby serwis internetowy Lexusa działał optymalnie, a korzystanie z niego było komfortowe, stosujemy pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień oznaczać będzie Twoją akceptację wszystkich plików cookies w serwisie Lexusa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ