PRZEPISY ROWEROWE W POLSCE

UPRAWNIENIA

Osoby posiadające prawo jazdy nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów do legalnego poruszania się rowerem, podobnie jak wszyscy po 18 roku życia. Niepełnoletni muszą mieć już jednak kartę rowerową, a dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć wyłącznie pod opieką dorosłego i wedle prawa traktowane są jak piesi.

 • 
 

 
  Rower 2 A image

  O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

  Rowerzyści mają obowiązek poruszać się po ścieżce rowerowej, o ile istnieje taka możliwość. Jeśli muszą zjechać na jezdnię, powinni utrzymać bezpieczną odległości względem samochodów. Jazda po chodniku jest dozwolona tylko dla opiekunów dzieci do lat 10 kierujących rowerem, podczas złej pogody lub gdy jednocześnie: brakuje oddzielonej drogi dla rowerów, chodnik ma min. 2 m szerokości, a na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością ponad 50 km/h. Cykliści nie mogą jeździć pod prąd po ulicach jednokierunkowych, gdy pod znakiem zakazu wjazdu nie ma tabliczki „nie dotyczy rowerów”, a dodatkowy znak nie ogranicza prędkości do 30 km/h. W kwestii spożycia alkoholu rowerzystów obowiązują takie same przepisy jak kierowców – jazda z 0,2 promila i więcej w wydychanym powietrzu jest karana.

  WYPOSAŻENIE
  Obowiązkowe wyposażenie roweru na polskich drogach to:
  • skutecznie działający hamulec,
  • sygnał dźwiękowy,
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej
  lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej
  o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
  Kask i odblaski na ubraniu są nieobowiązkowe, ale zdecydowanie zalecane.

 • 
 

 
  Copy of lato hero desktop

  BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NA ROWERACH

  Przede wszystkim pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka zależy głównie od Ciebie. Zacznij od wyboru odpowiedniego kasku oraz opcjonalnie rękawiczek i ochraniaczy. Podczas wycieczki nie trać malucha z oczu – staraj się przewidzieć i asekurować jego zachowanie. Jeśli przewozisz dziecko w wózku lub foteliku rowerowym, dopilnuj, aby był zawsze odpowiednio oznaczony oraz oświetlony.

  KIEROWCY A ROWERZYŚCI

  Kierowcy są zobowiązani zawsze traktować rowerzystów z wielką uwagą. Muszą ustąpić pierwszeństwa cykliście znajdującemu się na przejeździe rowerowym, a także jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów czy drodze dla rowerów.