1. Discover Lexus
  2. Design
  3. Provocative perspectives
Szybka nawigacja
WZORNICTWO

PROWOKACYJNE UJĘCIA

Aby odwaga miała znaczenie, musi za nią stać jakaś idea. W dziedzinie stylu i wzornictwa czynimy to, co uważamy za słuszne, zawsze na pierwszym miejscu stawiając doskonałość dzieła i estetyczną precyzję.

DESIGN Z PRZEKONANIA

Wzornictwo Lexusa jest rozmyślnie zuchwałe i prowokujące. Wolność myśli i wyboru formy wyrazu ma dla nas szczególne znaczenie. Niestrudzenie eksperymentujemy z nowymi pomysłami. Rozpoczynamy od śmiałych idei — prawdziwie oryginalnych, odważnych i głębokich — które następnie przekształcamy w wizjonerskie i pełne inwencji projekty pojazdów.

ODWAŻNE WYBORY

Naszym zdaniem odważny design bierze się z silnych przekonań. Gotowości do obrony swoich racji, nawet wbrew większości. Mamy silne poczucie tożsamości i nigdy nie postępujemy wbrew swoim przekonaniom.

Dlaczego? Ponieważ odważne wybory stylistyczne są zaczynem niesamowitych wrażeń. Wrażenia, które nas poruszają, nie biorą się z tego, co zwykłe i powtarzalne. Ich źródłem są śmiałe kontrasty. Dopiero przełamując obawy przed paradoksem i polaryzacją, można osiągnąć efekt na wskroś oryginalny i nowoczesny.

ŚWIATOWY PUNKT WIDZENIA

Wzornictwo Lexusa czerpie z różnych ujęć, wielu kultur i świeżych lokalnych obserwacji. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych trzech ośrodków projektowych na trzech kontynentach. Ich zespoły, realizując projekty zarówno niezależnie, jak i wspólnie, kierują się zasadą wolności w myśleniu i otwartości na eksperymenty. Ta kultura pracy jest żyzną glebą dla projektów, które później zyskują status legendy.

PREFEKTURA AICHI, JAPONIA

RX, nasz SUV. LC, sportowe coupé. I flagowy sedan LS. Co mają ze sobą wspólnego te trzy wspaniałe samochody? Wszystkie zostały wymyślone i powołane do istnienia w studiu projektowym Lexusa w prefekturze Aichi. Wnętrze tego ośrodka stwarza idealne warunki dla każdego etapu projektowania — od wstępnych szkiców poprzez renderingi 3D aż po niemal ostateczne prototypy.

Na najwyższym piętrze mieści się hala prób, inna niż wszystkie. 200-tonowy dach można odsuwać, by oglądać nowe modele w pełnym świetle dziennym, jednocześnie ukrywając je przed wzrokiem ciekawskich. Z kolei trzecie piętro kryje pełnowymiarowe kino i kabinę do prób w wirtualnej rzeczywistości. Na parterze mamy studio fotograficzne. Właśnie w tym niezwykłym budynku rodzą się legendy.

LAZUROWE WYBRZEŻE, FRANCJA

Europejskie centrum projektowe Lexusa mieści się blisko wybrzeża Morza Śródziemnego, w technopolii Sophia Antipolis. Widać stąd Alpy, a by znaleźć się w Nicei i Cannes, wystarczy krótka przejażdżka. Trudno o lepsze miejsce na poszukiwanie twórczej inspiracji.

ED2 — European Design Development — to budynek o powierzchni 6000 metrów kwadratowych zbudowany specjalnie dla europejskiego zespołu projektantów i modelarzy Lexusa. Współpracują oni z ekipą japońskiego studia w prefekturze Aichi. Tutaj, nad Morzem Śródziemnym, powstają projekty najciekawszych samochodów koncepcyjnych. Takich jak radykalny LF-SA, opracowany przez zespół na Wystawę Motoryzacyjną w Genewie w roku 2015.

NEWPORT BEACH, KALIFORNIA

Kalifornijska placówka pionu projektowego Lexusa funkcjonuje pod nazwą CALTY Design Research. A słowo „research” (badania) w nazwie nie jest przypadkowe. Prezes ośrodka CALTY, Kevin Hunter, ujmuje to tak: „Nie zajmujemy się tylko stylizacją. Prowadzimy też szereg prac badawczych i jesteśmy z tego bardzo dumni. Dlatego podkreślamy ten aspekt działalności w nazwie naszego ośrodka”.

Studio w Newport Beach, odkąd powstało, jest dla Lexusa prawdziwym matecznikiem twórczych pomysłów. To tutejszy zespół stoi za projektami LC 500 i RX — dwóch najbardziej przełomowych modeli produkcyjnych Lexusa.

WYOBRAŻENIE PRZYSZŁOŚCI

Śmiałe pomysły zmieniamy w modele koncepcyjne, a te z kolei w samochody produkcyjne. Czasem jednak inspiracja wiedzie nas do bardziej futurystycznych i awangardowych rezultatów. Bez żadnych założeń wstępnych mierzymy się z problemem ruchu i podróży wolnej od ograniczeń. Powietrze, morze, chodnik — jesteśmy gotowi tworzyć pojazdy dla każdej przestrzeni i każdej chwili.

WIZJONERSKIE IDEE

Odwaga w posługiwaniu się wyobraźnią prowadzi nas do nieoczekiwanych miejsc i porywających wrażeń. Na każdym kroku rzucamy wyzwania technicznym ograniczeniom i pokonujemy je, by wznieść się na wyższy poziom. Nie spoczywamy na laurach.

W minionych kilku latach stworzyliśmy pojazd Skyjet, sportowy jacht i deskolotkę. Choć tak różnią się pod względem funkcji, wszystkie wspólnie czerpią z intelektualnej odwagi projektantów Lexusa.