1. Discover Lexus
  2. Technology
  3. Kinetic seat concept
Szybka nawigacja
TECHNOLOGIA

KONCEPCYJNY FOTEL KINETIC SEAT

Siedzisz wygodnie? Konstrukcja i wygląd fotela Lexus Kinetic Seat nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z rewolucją w podejściu do projektowania foteli samochodowych. Nawet włókna zastosowane w fotelu są prawdziwie rewolucyjne: cztery razy bardziej wytrzymałe niż stal, a jednocześnie bardziej elastyczne niż nylon. Koncepcyjny fotel Kinetic Seat zadebiutował w 2016 roku na Wystawie Motoryzacyjnej w Paryżu.

STWORZONY DO RUCHU, POMYŚLANY DLA KOMFORTU

Kręgosłup człowieka stabilizuje głowę, umożliwiając obrót miednicy i klatki piersiowej w przeciwnych kierunkach i do minimum ograniczając ruchy głowy nawet podczas marszu lub biegu.

Konstruktorzy nowego fotela chcieli, by takie same ruchy wykonywało ciało siedzącej w fotelu osoby. Dlatego siedzisko i oparcie porusza się pod wpływem masy ciała i ruchów pojazdu. Samo siedzenie w fotelu stabilizuje ruchy głowy, a zarazem pole widzenia.

Tapicerka rozpięta na ramie jest jak pajęczą sieć, której nici rozchodzą się promieniście ze środka oparcia. Sieć dokładnie dopasowuje się do kształtu ciała, równomiernie rozkładając obciążenie, tak by kierowca lub pasażer mógł wygodnie siedzieć przez dłuższy czas.

 

SKUTECZNE POCHŁANIANIE WSTRZĄSÓW

Środek oparcia znajduje się na wysokości łopatek, przez co fotel wywołuje obroty klatki piersiowej wokół jego osi pionowej. Pomaga to stabilizować głowę i zapewnia wysoki poziom komfortu. Fotel jest także smuklejszy, przez co cały samochód waży mniej.

Nici, z których wykonano siatkową strukturę fotela, to włókna syntetyczne o nazwie Qmonos™, która pochodzi od japońskiego słowa „kumonosu” oznaczającego pajęczą sieć. Głównym składnikiem jest białko wytwarzane w procesie fermentacji bakteryjnej. Materiał Qmonos™ jest tak wytrzymały, że wykonane z niego włókno o średnicy 1 cm byłoby w stanie zatrzymać jumbo jeta podczas startu lub lądowania.