1. Discover Lexus
  2. Takumi masters
Szybka nawigacja
JAKOŚĆ WYKONANIA

MISTRZOWIE TAKUMI

Starożytne japońskie pojęcie „Takumi” jest niezwykle istotne we wszystkich aspektach naszej działalności. Takumi, nasi mistrzowie rzemiosła, to strażnicy filozofii jakości, którzy dodają subtelny pierwiastek ludzki do każdego aspektu projektowania i tworzenia samochodów Lexus.

MISTRZOSTWO ZDOBYWANE LATAMI

Pracujący dla Lexusa mistrzowie rzemiosła Takumi to ludzie o szczególnych umiejętnościach i cechach osobowości. Są bardzo starannie wyszkoleni i wyczuleni na detale. Wierzą, że osiągnięcie doskonałości jest ważne i możliwe. I nic nie powstrzyma ich w tym dążeniu. Każdy Takumi skupia się na jednym elemencie procesu powstawania samochodu. Ten element staje się jego pasją i obsesją. Wśród 7700 pracowników fabryki Lexusa Miyata w Kyushi jest zaledwie 19 Takumi. Dlatego Takumi to najwyższa honorowa ranga wśród naszego personelu technicznego.

NIEZRÓWNANE UMIEJĘTNOŚCI

Każdy Takumi ma co najmniej dwadzieścia pięć lat doświadczenia w swojej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że po tylu latach pracy i specjalistycznych szkoleń ich wiedza jest imponująca, a intuicja wyostrzona do maksimum.

Takumi nie tylko nieustannie pogłębiają swoją wiedzę, lecz także dzielą się nią z innymi. Jako liderzy zespołów utrwalają tradycje Lexusa i krzewią innowacyjność wśród młodszych pracowników, przekazując im cenne umiejętności i znajomość procesów, które gwarantują, że każdy Lexus jest pod każdym względem perfekcyjnie wykonany.

OSTATECZNA PRÓBA ZRĘCZNOŚCI

SUBTELNY DOTYK

Mistrzowie Takumi doskonale orientują się w najnowocześniejszych technologiach i odgrywają kluczową rolę przy ich tworzeniu. Jednak wiele spośród najbardziej cenionych talentów Takumi wywodzi się sprzed ery cyfrowej.

Na przykład legendarna wrażliwość zmysłu dotyku. Dłonie są najdroższym narzędziem każdego mistrza Takumi. W nieskazitelnie białych rękawiczkach poszukują najdrobniejszych niedoskonałości i potrafią wyczuwać nierówności z submilimetrową dokładnością. Dotyk Takumi to gwarancja perfekcji.

SZYBKOŚĆ I PRECYZJA

Kandydaci na mistrzów Takumi muszą przejść szereg trudnych prób. Jedna z nich, bez wątpienia wywodząca się z tradycji japońskiej, testuje zmysł dotyku. Wykorzystano w niej sztukę składania papieru, origami.

Kandydat proszony jest o złożenie stosunkowo prostej figurki kota. Rzecz w tym, że musi to zrobić jedną ręką — tą niedominującą — w czasie poniżej 90 sekund.

OD ZMYSŁÓW DO MASZYN

Kompetencje Takumi są gwarancją dotrzymania bezprecedensowo wysokich standardów wykonania i wykończenia. Cała branża motoryzacyjna szanuje naszą markę za wyjątkowe ukierunkowanie na potrzeby człowieka i wiarę w doskonałość. Dla wielu jesteśmy niedoścignionym wzorem. Dziś wiele robotów w fabrykach Lexusa działa według programów opracowanych na podstawie umiejętności mistrzów Takumi. I nie chodzi tutaj o zastąpienie człowieka — z jego doskonałością i wyczuciem — przez maszyny. Przeciwnie, nasze maszyny uczą się od najlepszych rzemieślników i pracują pod ich opieką. Jaki przynosi to efekt? Oto zautomatyzowana produkcja osiąga poziom jakości typowy dla mistrzów rzemiosła.

WSPÓŁPRACA MIĘDZY RZEMIEŚLNIKAMI

Takumi stoją za szczególnymi cechami procesu produkcyjnego Lexusa: kompetencjami, jakością i starannością. Ale w naszym dążeniu do doskonałości ważna jest także współpraca z innymi mistrzami swoich zawodów. Zwracamy się do twórców, którzy inspirują nas swoją wizją i umiejętnościami, a przy tym podzielają nasze wartości.

Dzięki współpracy z nimi możemy wzbogacać nasze samochody o absolutnie unikatowe akcenty stylistyczne, których próżno szukać w samochodach innych niż Lexus. Urzekające efekty takiej współpracy można podziwiać na przykład we wnętrzu legendarnego Lexusa LS.

INNOWACYJNE TECHNOLOGIE

Nie sposób przecenić znaczenia ludzkiego zaangażowania w zapewnienie jakości. Jednak coraz wyższy poziom jakości jest także pochodną zastosowania innowacyjnych technologii, niekonwencjonalnego doboru materiałów i oryginalnych metod obróbki.

Nawiązaliśmy na przykład współpracę z firmą Yamaha, by jej doświadczenie w produkcji instrumentów muzycznych wykorzystać przy projektowaniu wnętrza nowego Lexusa RX. Proces nacinania laserowego stosowany przy produkcji najbardziej ekskluzywnych instrumentów umożliwił nam stworzenie fornirów o niewiarygodnie szczegółowym wzorze.