hero

LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS NA TARGACH MILAN DESIGN WEEK PREZENTUJE „LEADING WITH LIGHT”

Lexus żywi przekonanie, że wzornictwo naprawdę może zmieniać świat. Nasze wystawy już od ponad dekady dostarczają gościom targów Milan Design Week niezapomnianych wrażeń i pozwalają im odkrywać filozofię marki Lexus.
Pod tym względem rok 2019 nie różni się od poprzednich. Tegoroczna wystawa zatytułowana „Leading with Light” powstała we współpracy z cenionym na całym świecie studiem Rhizomatiks. Firma jest znana z kreatywnego wykorzystania technologii do projektów artystycznych. Studio Rhizomatiks współpracowało z Lexusem w 2014 roku w związku z wystawą sztuki i technologii Media Ambition Tokyo.
Inspirowany przyszłą technologią oświetlenia Lexusa pokaz dynamicznej iluminacji „Leading with Light” wykorzystuje niezliczone snopy światła wchodzące w interakcję z ludzką sylwetką.
Widzowie będą mieli także możliwość obejrzenia prac sześciorga finalistów konkursu Lexus Design Award 2019. To organizowany od 2013 roku międzynarodowy konkurs wzornictwa, w którym udział biorą debiutujący i początkujący twórcy z całego świata. Konkurs wspiera młodych, utalentowanych twórców oraz ich pomysły, które mogą zmienić świat na lepsze.
Spośród 1548 zgłoszeń wybrano następujących finalistów:
Algorithmic Lace, Lisa Marks
Projektowany w 3D biustonosz koronkowy na miarę dla kobiet po leczeniu raka piersi. Biustonosz jest szyty na zamówienie przy wykorzystaniu algorytmów generujących trójwymiarowy wzór koronki. Pozwala to uniknąć dyskomfortu związanego z noszeniem biustonosza po operacji. Każda kobieta może więc śmielej rozpoczynać nowe życie.
Arenophile, Rezzan Hasoglu
Projekt, który poszukuje nowych zastosowań dla łatwo dostępnego piasku pustynnego. Wnikliwe eksperymenty i badania pozwoliły zaprojektować nowe produkty z tworzyw kompozytowych, które składają się z piasku pustynnego i nietoksycznych spoiw.
Baluto, Jeffrey E. Dela Cruz
System budowy domów modułowych odpornych na trzęsienia ziemi i powodzie. Projekt Baluto dąży do zapewnienia na lądzie przestrzeni mieszkalnej odpornej na skutki nagłego podniesienia poziomu wody w nisko położonych regionach, w których głównym problemem mieszkańców jest walka z powodziami.
Green Blast Jet Energy, Dmitriy Balashov
Turbina, która wytwarza energię z podmuchów silnika startującego samolotu. Można ją następnie wykorzystać na potrzeby portu lotniczego.
Hydrus, Shuzhan Yuan
Specjalistyczny sprzęt do zbierania plam ropy z powierzchni wód, który zwiększa efektywność pracy w sytuacjach awaryjnych. Hydrus nie tylko rozwiązuje konkretny problem, ale także skłania do reagowania na zmiany dotykające środowisko naturalne Ziemi.
Solgami, Ben Berwick
Żaluzje, które generują elektryczność i lepiej doświetlają wnętrza. Solgami mają geometryczne kształty w stylu origami, dzięki którym mieszkańcy odczuwają bliższy związek z otoczeniem. To oni decydują, czy żaluzje mają przepuszczać więcej światła, czy też wytwarzać więcej energii.
Wszyscy finaliści mieli możliwość współpracy z renomowanym projektantem, który wcielił się w rolę ich mentora. Wspólnie zbudowali prototypy swoich projektów, a następnie zaprezentowali je na wystawie. Laureat głównej nagrody zostanie w tym roku wyłoniony 8 kwietnia przez jury złożone ze światowej sławy projektantów i ekspertów branżowych.