hero

LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS PO RAZ DWUNASTY ZAWITA NA TARGACH MILAN DESIGN WEEK. TYM RAZEM Z INSTALACJĄ „LEADING WITH LIGHT”

Lexus żywi przekonanie, że wzornictwo naprawdę może zmieniać świat. Nasze wystawy już od ponad dekady dostarczają gościom targów Milan Design Week niezapomnianych wrażeń i pozwalają im odkrywać filozofię marki Lexus.
Pod tym względem rok 2019 nie różni się od poprzednich. Tegoroczna wystawa zatytułowana „Leading with Light” powstała we współpracy z cenionym na całym świecie studiem Rhizomatiks. Firma jest znana z kreatywnego wykorzystania technologii do projektów artystycznych. Studio Rhizomatiks współpracowało z Lexusem w 2014 roku w związku z wystawą sztuki i technologii Media Ambition Tokyo.
Inspirowany przyszłą technologią oświetlenia Lexusa pokaz dynamicznej iluminacji „Leading with Light” wykorzystuje niezliczone snopy światła wchodzące w interakcję z ludzką sylwetką.
Widzowie będą mieli także możliwość obejrzenia prac sześciorga finalistów konkursu Lexus Design Award 2019. To organizowany od 2013 roku międzynarodowy konkurs wzornictwa, w którym udział biorą debiutujący i początkujący twórcy z całego świata. Konkurs wspiera młodych, utalentowanych twórców oraz ich pomysły, które mogą zmienić świat na lepsze.
Spośród 1548 zgłoszeń wybrano następujących finalistów:
Algorithmic Lace, Lisa Marks
Projektowany w 3D biustonosz koronkowy na miarę dla kobiet po leczeniu raka piersi. Biustonosz jest szyty na zamówienie przy wykorzystaniu algorytmów generujących trójwymiarowy wzór koronki. Pozwala to uniknąć dyskomfortu związanego z noszeniem biustonosza po operacji. Każda kobieta może więc śmielej rozpoczynać nowe życie.
Arenophile, Rezzan Hasoglu
Projekt, który poszukuje nowych zastosowań dla łatwo dostępnego piasku pustynnego. Wnikliwe eksperymenty i badania pozwoliły zaprojektować nowe produkty z tworzyw kompozytowych, które składają się z piasku pustynnego i nietoksycznych spoiw.
Baluto, Jeffrey E. Dela Cruz
System budowy domów modułowych odpornych na trzęsienia ziemi i powodzie. Projekt Baluto dąży do zapewnienia na lądzie przestrzeni mieszkalnej odpornej na skutki nagłego podniesienia poziomu wody w nisko położonych regionach, w których głównym problemem mieszkańców jest walka z powodziami.
Green Blast Jet Energy, Dmitriy Balashov
Turbina, która wytwarza energię z podmuchów silnika startującego samolotu. Można ją następnie wykorzystać na potrzeby portu lotniczego.
Hydrus, Shuzhan Yuan
Specjalistyczny sprzęt do zbierania plam ropy z powierzchni wód, który zwiększa efektywność pracy w sytuacjach awaryjnych. Hydrus nie tylko rozwiązuje konkretny problem, ale także skłania do reagowania na zmiany dotykające środowisko naturalne Ziemi.
Solgami, Ben Berwick
Żaluzje, które generują elektryczność i lepiej doświetlają wnętrza. Solgami mają geometryczne kształty w stylu origami, dzięki którym mieszkańcy odczuwają bliższy związek z otoczeniem. To oni decydują, czy żaluzje mają przepuszczać więcej światła, czy też wytwarzać więcej energii.
Wszyscy finaliści mieli możliwość współpracy z renomowanym projektantem, który wcielił się w rolę ich mentora. Wspólnie zbudowali prototypy swoich projektów, a następnie zaprezentowali je na wystawie. Laureat głównej nagrody zostanie w tym roku wyłoniony 8 kwietnia przez jury złożone ze światowej sławy projektantów i ekspertów branżowych.