2020 lexus design awards article hero

LEXUS DESIGN AWARD

PRZEDSTAWIAMY FINALISTÓW KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020 — TWÓRCÓW SZEŚCIU INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŚWIAT NA LEPSZE

TOKIO, Japonia (29 stycznia 2020 r.) — Firma Lexus ogłosiła dziś sześciu finalistów konkursu Lexus Design Award 2020, którzy trafią pod skrzydła renomowanych projektantów i będą mogli wykorzystać 3 000 000 jenów (ponad 25 000 dolarów) na opracowanie prototypu swojego pomysłu. Finaliści pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Europy, Pakistanu i Kenii. Zostali wybrani spośród rekordowej liczby 2042 zgłoszeń nadesłanych z 79 krajów. To już ósma edycja konkursu Lexus Design Award, który stanowi dla młodych twórców wyjątkową okazję do zaprezentowania i rozwoju swoich talentów. Selekcja projektów polegała na ocenie sposobu, w jaki urzeczywistniają one trzy pryncypia marki Lexus: przewidywać, rewolucjonizować i zachwycać. Szczególną uwagę zwracano na to, jak zmieniają one świat na lepsze.

 •     2020 lexus design awards finalist bio scales

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  BIO.SCALES

  SUTHERLIN SANTOS — USA

  Bio.Scales to filtry biopolimerowe wytwarzane z naturalnych i ekologicznych materiałów. Usuwają z powietrza związki węgla i inne szkodliwe substancje. Ten modułowy system produkowany przy użyciu drukarek 3D jest w pełni konfigurowalny i adaptowalny, dzięki czemu może poprawiać jakość powietrza w każdej przestrzeni życiowej.

  Paul i Garrett Sutherlin Santo to projektanci mieszkający w centrum Los Angeles. Ich praca urzeczywistnia wizję, według której wzornictwo pozostaje w idealnej harmonii z naturą i technologią dzięki łączeniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, proekologicznych materiałów i tradycyjnego rzemiosła w jedną spójną całość.

      2020 lexus design awards finalist feltscape

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  FELTSCAPE

  THÉOPHILE PEJU I SALVATORE CICERO (THÉOPHILE PEJU (FRANCJA), SALVATORE CICERO (WŁOCHY)) — NA CO DZIEŃ MIESZKAJĄCY W WIELKIEJ BRYTANII

  Feltscape to wykonana z filcu i tworzywa termoplastycznego „oddychająca” chmura, która pochłania hałas i pozwala idealnie dostosować akustykę i oświetlenie wnętrza. Feltscape powstaje w wyniku innowacyjnego procesu produkcji, który łączy techniki haute couture ze zrobotyzowaną technologią wytwarzania przyrostowego.

  Théophile Peju i Salvatore Cicero to architekci mieszkający w Londynie. Ukończyli studia na wydziale Bartlett School of Architecture uniwersytetu UCL, podczas których prowadzili badania nad kompozytami materiałowymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu praktycznemu udało im się wypracować podejście, które polega na łączeniu w projektach tradycyjnych technik rzemieślniczych z innowacyjnymi metodami produkcji opartymi na wykorzystaniu robotów.

      2020 lexus design awards finalist flash pak

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  FLASH PAK

  YAOKUN WU — CHINY / NA CO DZIEŃ MIESZKAJĄCY W USA

  Flash Pak to inteligentny gadżet survivalowy, który działa podobnie jak kamizelka ratunkowa. Za pomocą haptycznego systemu nawigacyjnego z diodami LED pomaga on uczniom dotrzeć do bezpiecznego miejsca podczas powodzi błyskawicznych. Po nadmuchaniu stanowi urządzenie wypornościowe, które można też przymocować do innych urządzeń Flash Pak, co pomaga grupie trzymać się razem.

  Yaokun Wu to student wzornictwa przemysłowego na uczelni Pratt Institute na Brooklynie w Nowym Jorku. Jest wdzięczny za wszystko, co ma, i pragnie pomagać potrzebującym jako projektant. Wierzy, że wzornictwo jest wszechobecne, ale na zawsze zapamiętane zostaną tylko te pomysły, które polepszają ludzkie życie.

      2020 lexus design awards finalist lick

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  LICK

  IRINA SAMOILOVA — ROSJA

  Lick to przenośna myjka do ciała przeznaczona dla osób, które nie mają możliwości wzięcia kąpieli. Urządzenie jest pokryte powierzchnią czyszczącą przypominającą język kota, którym te sympatyczne czworonogi czyszczą swoje ciało.

  Irina Samoilova projektuje produkty i meble. Obecnie kończy studia magisterskie na uniwersytecie Moscow State Stroganov Academy of Design and Applied Art na wydziale projektowania mebli. Zanim rozpocznie nowy projekt, uważnie przygląda się anatomii zwierząt i ich funkcjonowaniu w przyrodzie.

      2020 lexus design awards finalist open source communities

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  OPEN SOURCE COMMUNITIES

  BELTOWER — (JOHN BRIAN KAMAU, JOYCE WAIRIMU GACHIRI, IAN GITHEGI KAMAU, ESTHER WANJIKU KAMAU I ARVIN BOOKER KAMAU)

  Open Source Communities to pomysł na efektywne tworzenie społeczności w krajach rozwijających się, w oparciu o inteligentne, powszechnie dostępne plany. Pomysłodawcy chcą, by projekty rozszerzać adekwatnie do potrzeb, tak by budować skomunikowane ze sobą gospodarstwa domowe pozostające w duchu zrównoważonego rozwoju.

  Studio BellTower powstało w 2014 roku z myślą o wykorzystywaniu systemów i technologii Open Source do rozwiązywania problemów. To zespół specjalistów w dziedzinie zarządzania ryzykiem, technologii informatycznych, wzornictwa, zarządzania projektami i opracowywania strategii, który pragnie zbudować model społeczności Open Source dla środowisk prywatnych, biznesowych i przemysłowych.

      2020 lexus design awards finalist pursewit

  FINALIŚCI KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PURSEWIT

  AQSA AJMAL — PAKISTAN

  Pursewit ma nowoczesną, smukłą konstrukcję, która sprawia, że od razu chce się szyć! Tradycyjna maszyna została uproszczona z myślą o potrzebach osób niedowidzących. Jej obsługa jest intuicyjna i bazuje przede wszystkim na zmyśle dotyku, dzięki czemu szycie przebiega znacznie sprawniej.

  Aqsa Ajmal, projektantka przemysłowa, ukończyła uczelnię National University of Sciences and Technology. Postrzega wzornictwo jako narzędzie do rozwiązywania problemów i poszukuje punktów wspólnych między pomysłami a rzeczywistością. Dąży do doskonalenia interakcji ludzi z produktami, osobiście wypróbowując i testując różne koncepcje projektowe.

John Maeda, technolog i członek jury konkursu Lexus Design Award 2020, twierdzi, że „tegoroczni finaliści Lexus Design Award koncentrują się na dwóch głównych tematach — świadomości i środowisku — które w obliczu silnego oddziaływania postępu technologicznego na nasz świat mają coraz większe znaczenie. Jako projektanci nie ograniczają się jedynie do stawiania pytań, ale oferują konkretne odpowiedzi bazujące na innowacyjnych pomysłach i praktyce inżynieryjnej. Zawężenie ogromnej liczby zgłoszeń do niewielkiego zestawu najbardziej reprezentatywnych prac było trudnym zadaniem. Na szczęście ułatwiła je współpraca z takimi jurorkami, jak Jeanne Gang i Paola Antonelli, które dysponują ogromną wiedzą w dziedzinie innowacyjnych projektów. Ja z kolei w oparciu o swoje doświadczenie jako technolog i biznesmen oceniałem zgłoszenia pod kątem rozwiązań inżynieryjnych i kwestii finansowych. Myślę, że wybraliśmy idealny zestaw intrygujących projektów, które najlepiej poruszają kluczowe dla naszej przyszłości kwestie związane z umysłem i ciałem”.
W styczniu szóstka finalistów udała się do Nowego Jorku, aby wziąć udział w najważniejszych warsztatach w ich życiu. Czekała tam na nich czwórka światowej sławy mentorów: Joe Doucet, Bethan Gray, Philippe Malouin i Shohei Shigematsu. Każdy z nich podzielił się swoją unikatową wiedzą i doświadczeniem. Warsztaty zorganizowano w centrum INTERSECT BY LEXUS NYC, unikatowej, odzwierciedlającej ducha marki przestrzeni lifestyle’owej.
Warsztaty zainicjowały współpracę finalistów z mentorami, której efekty zostaną ocenione we Włoszech, na targach Milan Design Week*. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez organizowanych dla miłośników wzornictwa. W trakcie festiwalu finaliści zaprezentują światu gotowe prototypy, spośród których najlepszy wyłoni szacowne jury w składzie Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda i Simon Humphries.