2020 lexus lda judges mentors hero 1920x1080 1

LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS DESIGN AWARD 2020 — CZŁONKOWIE JURY I MENTORZY

To już ósma edycja konkursu Lexus Design Award, w ramach którego poszukujemy utalentowanych młodych designerów. Ten wyjątkowy program stymuluje innowacje w dziedzinie wzornictwa tak, by zmieniać świat na lepsze. Można już wysyłać zgłoszenia do organizowanego co roku konkursu. Dziś Lexus International przedstawia członków jury i mentorów, którzy uświetnią tegoroczną odsłonę Lexus Design Award.

LEXUS DESIGN AWARD 2020 — SKŁAD JURY

 •     2020 lexus lda judge paola 810x1080 1

  PAOLA ANTONELLI

  STARSZY KURATOR W DZIALE ARCHITEKTURY I WZORNICTWA, MUSEUM OF MODERN ART W NOWYM JORKU

  Paola Antonelli pracuje w Museum of Modern Art, gdzie pełni rolę starszego kuratora w dziale architektury i wzornictwa oraz pierwszego dyrektora ds. badań i rozwoju. Za cel stawia sobie promocję świadomego obcowania z wzornictwem i szerzenie wiedzy na temat jego pozytywnego wpływu na świat. Zgłębia oddziaływanie designu na codzienne doświadczenia, zwracając baczną uwagę na niedostrzegane zwykle przedmioty i zachowania. W swojej pracy stara się łączyć wzornictwo, architekturę, sztukę, naukę i technologię. To kuratorka wystaw, autorka książek i ceniona na świecie wykładowczyni, która prowadziła zajęcia na wielu uczelniach, m.in. Harvardzie i Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Po zorganizowaniu w 2019 roku w ramach XXII Triennale w Mediolanie wystawy „Broken Nature” — poświęconej idei wzornictwa jako narzędzia naprawy (restorative design) — przygotowuje pokaz „Material Ecology”, podczas którego zaprezentowane zostaną prace architekt Neri Oxman i który będzie miał premierę w muzeum MoMA w lutym 2020 roku. Poza tym skupia się na nowych spotkaniach w ramach autorskich salonów MoMA R&D i pisaniu dwóch książek — zbioru esejów na temat współczesnego designu oraz „Design Bites”, w której opisuje dania z całego świata w kategoriach wzornictwa.

 •     2020 lexus design awards new judge simon humphries

  SIMON HUMPHRIES

  SZEF GLOBALNEJ GRUPY STYLISTYCZNEJ TOYOTA I LEXUS

  Simon Humphries jest szefem globalnej grupy stylistycznej Toyota i Lexus. Od 2018 roku odpowiada za wzornictwo obu marek. Jako szef globalnej grupy stylistycznej Lexus Humphries stara się zdefiniować unikatowość marki Lexus w postaci filozofii marki — poprzez bezpośrednie nawiązania do japońskiego dziedzictwa Lexusa i ukierunkowywanie stylistyki tak, by przemawiała do klientów na całym świecie.

  Humphries dołączył do firmy w 1994 roku. Zajmował wiele różnych stanowisk kierowniczych i w znacznym stopniu przyczynił się do ukształtowania stylistyki marki, m.in. projektując wrzecionowatą atrapę chłodnicy, która stała się znakiem rozpoznawczym Lexusa. W 2016 roku objął stanowisko prezesa ED2 (europejskiej pracowni stylistycznej Toyoty). Jego zespół stał na czele nowych koncepcji w zakresie mobilności, takich jak pojazd Toyota e-Palette wpisujący się w strategię transformacji marki — z „firmy motoryzacyjnej” w „firmę oferującą rozwiązania mobilne”. Humphries rozpoczął swoją karierę w świecie wzornictwa w 1988 roku, kiedy to otrzymał brytyjską nagrodę Royal Society of Arts Bursary w kategorii „Product Design”. Wyróżnienie pozwoliło mu nawiązać współpracę z firmą Sony i dało początek jego fascynacji Japonią — krajem, w którym mieszka i pracuje. W wolnym czasie Humphries zajmuje się stolarstwem i renowacją 100-letniego japońskiego domu wiejskiego.

 •     2020 lexus lda judge john 810x1080 1

  JOHN MAEDA

  TECHNOLOG / DYREKTOR DS. PROJEKTOWANIA DOŚWIADCZEŃ KLIENTÓW, PUBLICIS SAPIENT

  John Maeda to amerykański technolog, projektant, inżynier, artysta, inwestor, autor i nauczyciel. Niedawno objął stanowisko dyrektora ds. projektowania doświadczeń klientów w firmie Publicis Sapient, należącej do konglomeratu reklamowego Publicis i zajmującej się w jego ramach doradztwem technologicznym i dostarczaniem rozwiązań. Współpracował z firmą Automattic, do której należy platforma WordPress.com, i funduszem inwestycyjnym Kleiner Perkins, prowadził badania na zlecenie wydziału MIT Media Lab, a także piastował stanowisko prezesa akademii Rhode Island School of Design. Znalazł się na liście „75 najbardziej wpływowych ludzi XXI wieku” magazynu Esquire. Maeda — absolwent MIT, wielokrotnie nagradzany projektant i znakomity przywódca — czerpie ze swojego bogatego doświadczenia, by skutecznie łączyć ludzi i koncepcje. Jest autorem wielu cenionych książek, m.in. „The Laws of Simplicity” i „Redesigning Leadership”, a premierę jego najnowszego dzieła, „How to Speak Machine”, zaplanowano na listopad 2019 roku. Wygłaszał prelekcje na całym świecie — od Davos i Pekinu po São Paulo i Nowy Jork — a jego wystąpienia TED obejrzały miliony osób.

 •     2020 lexus lda judge jeanne 810x1080 1

  JEANNE GANG

  ARCHITEKT / ZAŁOŻYCIELKA I PARTNERKA BIURA STUDIO GANG

  Jeanne Gang, członkini American Institute of Architects, to założycielka i partnerka renomowanego, uznanego w świecie biura architektoniczno-urbanistycznego Studio Gang. Jest ceniona za przekraczanie konwencjonalnych granic w świecie architektury w celu uwypuklenia relacji między jednostkami i społecznościami a ich otoczeniem. Jeanne może pochwalić się bogatym portfolio wielokrotnie nagradzanych projektów zrealizowanych w obu Amerykach i w Europie. To m.in. wieżowiec Aqua Tower w Chicago, rozbudowa Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku czy nowa ambasada Stanów Zjednoczonych w Brasílii. W tym roku Jeanne, stypendystka MacArthur Fellowship i profesor praktyki architektury w szkole Harvard Graduate School of Design, została wybrana przez magazyn TIME jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Otrzymała też największe zlecenie w swojej dotychczasowej karierze — zaprojektowanie liczącego ponad 200 000 metrów kwadratowych międzynarodowego terminalu na lotnisku O’Hare.

PANEL MENTORÓW LEXUS DESIGN AWARD 2020

 •     2020 lexus lda mentor joe 810x1080 1

  JOE DOUCET

  ZAŁOŻYCIEL, JOE DOUCET X PARTNERS

  Projektant, przedsiębiorca, wynalazca i dyrektor kreatywny Joe Doucet to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców pracujących w Ameryce. Po ukończeniu szkoły Art Center College of Design Doucet szybko zaczął przekładać swoją wizję na język produktów, mebli, środowiska i technologii, pragnąc znaleźć rozwiązania designerskie, które pozwalają pokonywać codzienne i społeczne wyzwania. Jego prace stanowią zgrabne połączenie funkcjonalności i atrakcyjnej szaty wizualnej, a jednocześnie niosą za sobą szereg warstw znaczeniowych i bogaty przekaz. Doucet uważa, że wzornictwo, a zwłaszcza proces myślowy projektanta, może odgrywać większą rolę zarówno w tworzeniu innowacji i rozwiązywaniu problemów, jak i całej dziedzinie estetyki. Opatentował wiele swoich projektów i wynalazków. Prace Douceta były wystawiane na całym świecie, m.in. w Design Museum w Londynie oraz podczas Biennale International Design w Saint-Etienne. Przyznano mu wiele międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę World Technology Award for Design Innovation i liczne nagrody Good Design Award. Ponadto jako jedyny w historii otrzymał tytuł AvantGuardian for Design od magazynu Surface. W 2017 roku Doucet został zwycięzcą konkursu Smithsonian Cooper-Hewitt National Design Award w kategorii Product Designer. To największe wyróżnienie w jego branży. Doucet to także przedsiębiorca, który założył i prowadził wiele firm — na przykład OTHR czy Citizen A — czyniących świat lepszym miejscem do życia za sprawą designu.

 •     2020 lexus lda mentor shohei 810x1080 1

  SHOHEI SHIGEMATSU

  PARTNER I DYREKTOR OMA NEW YORK

  Shohei Shigematsu dołączył do zespołu OMA w 1998 roku, do 2006 prowadził biuro w Nowym Jorku, a w 2008 został jego partnerem. Niedawno ukończył renowację siedziby Sotheby’s New York, a także budowę luksusowych wieżowców w San Francisco i Miami oraz pierwszego w całości zaprojektowanego i postawionego przez firmę OMA obiektu w Nowym Jorku — kompleksu mieszkaniowego przy 121 East 22nd Street. Sho ma swym dorobku wiele projektów związanych z kulturą, w tym Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych w Quebecu i ośrodek Faena Arts Center w Miami Beach. Obecnie jest zaangażowany w rozbudowę muzeum Albright-Knox-Gundlach Art Museum w Buffalo i budowę drugiego obiektu dla muzeum New Museum. Sho przygotowywał także wystawy dla marki Prada, Międzynarodowych Biennale Architektury w Wenecji, muzeum Metropolitan Museum of Art i centrum Park Avenue Armory oraz wystawę historii marki Dior w ośrodkach Denver Art Museum i Dallas Museum of Art. Nadzoruje realizację projektów OMA w Japonii, m.in. budowę nowego centrum biznesowego w Fukuoka (2020) i pierwszego w historii OMA wielofunkcyjnego wieżowca w Tokio na zlecenie Mori Building Co, Ltd. (2022).

  Sho pełni funkcję krytyka designu w szkole Harvard Graduate School of Design. Występował podczas konferencji TED i Wired Japan, a także wykładał gościnnie na uniwersytetach na całym świecie.

 •     2020 lexus lda mentor philippe 810x1080 1

  PHILIPPE MALOUIN

  DYREKTOR, PHILIPPE MALOUIN STUDIO

  Urodzony w Kanadzie, a mieszkający w Londynie Philippe Malouin zdobył dyplom na kierunku Wzornictwo w szkole Design Academy Eindhoven. Kształcił się także na paryskiej uczelni École Nationale Supérieure de Création Industrielle oraz na Uniwersytecie Montrealskim. W 2008 roku, po zakończeniu współpracy z angielskim projektantem Tomem Dixonem, założył własne studio. Ponadto w latach 2012–2015 Philippe wykładał na uczelni Royal College of Art w Londynie. Jest też dyrektorem pracowni architektury i projektowania wnętrz POST-OFFICE. W jego zróżnicowanym portfolio znajdziemy stoły, dywany, krzesła, lampy, przedmioty dekoracyjne i instalacje. Lista klientów Philippe’a obejmuje takie przedsiębiorstwa i marki jak SCP, Marsotto Edizioni, Resident, OTHR, Hem, Ace Hotel, Matter-Made, Established & Sons, Roll & Hill, 1882 ltd., Kvadrat, Umbra Shift, Caesarstone, IZÉ, Swarovski, Bloomberg, Aesop, Touch Digital. Philippe współpracuje z nowojorską galerią Salon 94 Design. Niedawno magazyn Wallpaper* przyznał mu nagrodę dla najlepszego designera roku. Philippe mieszka i pracuje w Londynie, gdzie prowadzi własne studio projektowe.

 •     2020 lexus lda mentor bethan 810x1080 1

  BETHAN GRAY

  DYREKTOR KREATYWNA

  Mieszkająca w Londynie Bethan Gray to jedna z najbardziej cenionych w Wielkiej Brytanii projektantek mebli i artykułów gospodarstwa domowego. Otrzymała cztery nagrody Elle Decoration British Design Award, w tym w kategorii „Best British Designer”. Jej prace są nieustannie obecne w mediach na całym świecie. Wystawiała swoje dzieła w Londynie, Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku i Dubaju.

  Przodkowie Bethan wyruszyli w niesamowitą podróż przez wszystkie kontynenty. Bethan — jako miłośniczka podróży, sztuki i kultury — odwiedziła wiele miejsc, w których zawitali. Dziś pragnie, by tradycyjne techniki charakterystyczne dla tych regionów nabrały nowego znaczenia, co pozwoli ocalić zarówno pamięć o tych kulturach, jak i ich rzemiosło. Wierzy w potęgę narracji opowiadanych przez pryzmat warsztatu twórczego i wzornictwa. Dała początek zbiorowym inicjatywom opartym na wzajemnym zaufaniu i szacunku, które zapewniają wsparcie ponad 400 mistrzom rzemiosła w różnych zakątkach globu.

  Założone w 2008 roku studio Bethan Gray Design tworzy luksusowe kolekcje ręcznie wykonywanych mebli i akcesoriów domowych, które są sprzedawane w sklepach detalicznych, takich jak Harrods, Liberty czy Lane Crawford, na całym świecie. W Londynie prowadzi własną działalność, w ramach której kształci, skupia i motywuje najbardziej utalentowanych nowych designerów, a także opiekuje się wschodzącymi projektantkami. Niedawno pod honorowym patronatem uczelni Cardiff Metropolitan University przygotowała nagrodę Prize for Women in Craft.