2019 lexus design awards hero

LEXUS DESIGN AWARD

PROJEKT „ALGORITHMIC LACE” LISY MARKS WYGRYWA LEXUS DESIGN AWARD 2019

Lexus International przyznaje Grand Prix w konkursie Lexus Design Award 2019. Lisa Marks zdobywa prestiżową nagrodę za projekt „Algorithmic Lace”, który okazał się najlepszy spośród 1548 zgłoszeń z 65 krajów z całego świata.
Marka Lexus pragnie, by wzornictwo zmieniało świat na lepsze. Nagrodzony prototyp znakomicie ilustruje tę filozofię i doskonale wpisuje się w dążenie Lexusa do stawiania człowieka w centrum postępu i innowacji.
W tym roku w składzie jury po raz pierwszy znalazł się John Maeda, światowej sławy projektant i technolog. Jak sam mówi: „Algorytmy przywodzą nam zwykle na myśl komputery i przemysł zaawansowanych technologii. Po raz pierwszy zastosowano je jednak w XIX wieku w branży włókienniczej do uzyskania nowych wzorów tkanin.
Projekt Lisy Marks »Algorithmic Lace« nie tylko czerpie z tego ogromnego dziedzictwa, ale sięga jeszcze dalej, aż do szesnastowiecznej techniki tkania skomplikowanych wzorów koronek. Marks łączy tradycyjne rzemiosło z zaawansowanym modelowaniem 3D, by tworzyć szyte na miarę biustonosze dla kobiet po mastektomii, które wygrały walkę z rakiem. W rezultacie powstaje funkcjonalny i pięknie wyglądający produkt, który sprawia, że kobiety po operacji dobrze czują się w swoim ciele, a dzięki znakomitemu dopasowaniu zapewnia im wysoki poziom komfortu na co dzień”.
Odbierając nagrodę, Lisa Marks powiedziała: „Lexus wcale nie musi tego robić. Marka może odnosić sukcesy, nie organizując tego rodzaju inicjatyw. Dowodzi to tylko jej zaangażowania w sferę wzornictwa i budowę lepszego świata”. Nagrodzony projekt i prototypy pozostałych pięciu finalistów Lexus Design Award 2019 będzie można zobaczyć na wystawie Lexusa „Leading with Light” od 9 do 13 kwietnia 2019 roku w Superstudio Più w mediolańskiej dzielnicy Tortona — centrum międzynarodowych targów Milan Design Week.