Dolny rząd: Marjan van Aubel (©SanderPlug), Joe Doucet, Paola Antonelli (©Marton Perlaki), Simon Humphries
TOKIO, Japonia (15 września 2022 r.) — Lexus ma zaszczyt ogłosić, że Karim Rashid dołącza do jury, a Marjan van Aubel, Yuri Suzuki i Sumayya Vally powiększą grono mentorów LEXUS DESIGN AWARD 2023 — wyjątkowego międzynarodowego konkursu dla projektantów, który z myślą o lepszej przyszłości wspiera nowe pokolenie twórców i pomaga rozwijać ich talenty. Wraz z trojgiem wybitnych twórców, których nazwiska ogłoszono już wcześniej, jury i zespół mentorów liczy w sumie siedem osób i będzie wspierać nowe pokolenie projektantów i artystów w dążeniach do tworzenia lepszej przyszłości.
Aktywność światowej sławy projektanta, Karima Rashida, obejmuje niezwykle szerokie spektrum dziedzin, od wzornictwa przemysłowego po projektowanie wnętrz. Jako autor ponad 4000 realizacji w ponad 35 krajach Karim Rashid jest rozchwytywany przez najbardziej znane marki. Zasiadając w jury, Karim wspólnie z Paolą Antonelli i Simonem Humphriesem będzie poszukiwał najzdolniejszych twórców lepszej przyszłości.
Doceniając możliwość współpracy przy realizacji LEXUS DESIGN AWARD, Karim Rashid zauważył: „To wielki zaszczyt oceniać tak szerokie spektrum oryginalnych pomysłów i prac, a jednocześnie promować znaczenie designu dla przyszłości i kultury. Zachęcam wszystkich projektantów przystępujących do konkursu LEXUS DESIGN AWARD, by znajdowali nowe języki, nową semantykę, nową estetykę, eksperymentowali z nowymi materiałami i strategiami behawioralnymi. Konkursy takie jak ten ukształtowały mój rozwój twórczy i odegrały fundamentalną rolę w mojej karierze. Nie mogę się doczekać tegorocznych prac, które z pewnością będą kreatywne i oryginalne”.
Czworo zwycięzców, których projekty zostaną wybrane przez jury, otrzyma zaproszenia do udziału w sesjach mentoringowych z holenderską projektantką instalacji solarnych Marjan van Aubel; japońskim projektantem wrażeń i twórcą dzieł akustycznych Yurim Suzukim; oraz z południowoafrykańską architektką Sumayyą Vally, która w swoich projektach wyraża hybrydową tożsamość i przestrzeń Afryki i świata islamu.
Sumayya Vally powiedziała: „Zaproszenie do zespołu mentorów LEXUS DESIGN AWARD to dla mnie wielki zaszczyt. Cieszę się, że mogę wspierać designerów z kolejnego pokolenia i pomagać im w rozwoju. Wsłuchiwanie się w głosy osób o tak różnorodnych doświadczeniach, by szukać innowacyjnych dróg w designie, ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości. Piękno i sprawiedliwość społeczna nie wykluczają się wzajemnie. Przeciwnie, piękno jest elementem społecznej sprawiedliwości”.
Ta trójka twórców dołączy do Joego Douceta, który już po raz czwarty podejmuje się roli mentora, by stworzyć dynamiczny zespół nadający kierunek działaniom nowego pokolenia projektantów i artystów. Mentorzy wnoszą do konkursu niezwykłe bogactwo doświadczeń i dziedzin wiedzy, które sprawi, że ich relacja z młodymi twórcami będzie jeszcze bardziej wartościowa i przyczyni się do budowania lepszej przyszłości. Laureaci zaprezentują swoje dzieła wiosną 2023 roku, po trzech miesiącach poświęconych na rozwijanie i doskonalenie czterech zwycięskich projektów.
Zgłoszenia do konkursu LEXUS DESIGN AWARD 2023 przyjmowane są do 16 października 2022 r.
Dla osób zainteresowanych uczestnictwem Lexus zorganizuje webinarium informacyjne. Będzie ono dostępne dla twórców z całego świata i pozwoli potencjalnym uczestnikom lepiej zrozumieć cel i charakter konkursu LEXUS DESIGN AWARD, a także dowiedzieć się, w jaki sposób wziąć w nim udział. Jedną z części webinarium będzie sesja z udziałem zwycięzców poprzednich edycji, którzy opowiedzą o ich własnych drogach do sukcesu w konkursie dla twórców. Zapraszamy do rejestracji każdego, kto chciałby uzyskać wskazówki dotyczące zgłoszeń do konkursu oraz dowiedzieć się więcej o całym programie.
WEBINARIUM INFORMACYJNE DOTYCZĄCE KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2023
* Więcej informacji można znaleźć na stronie LexusDesignAward.com
Oficjalny hasztag: #lexusdesignaward
TYTUŁ | LEXUS DESIGN AWARD 2023 |
---|---|
MOTYW PRZEWODNI | WZORNICTWO ZMIENIAJĄCE ŚWIAT NA LEPSZE |
OKRES PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ | Od 27 lipca do 16 października 2022 r. |
UCZESTNICY | Zawodowi projektanci oraz projektanci-amatorzy i studenci z dowolnego kraju lub regionu świata. W dniu zakończenia konkursu uczestnik musi być osobą pełnoletnią (według kryteriów przyjętych w miejscu stałego zamieszkania uczestnika). |
KRYTERIA OCENY | W jaki sposób projekt czyni wszystkich szczęśliwszymi.
PRZEWIDYWAĆ
REWOLUCJONIZOWAĆ
ZACHWYCAĆ
|
JURY | Paola Antonelli
Karim Rashid
Simon Humphries
|
MENTORZY | Marjan van Aubel
Joe Doucet
Yuri Suzuki
Sumayya Vally
|
KATEGORIE NAGRÓD | Czworo zwycięzców |
NAGRODY/KORZYŚCI |
Więcej szczegółów zawiera oficjalny regulamin |
ORGANIZATOR | Lexus International |
Karim Rashid to niezwykle aktywny wizjoner, a zarazem jeden z najbardziej nieszablonowych twórców we współczesnym świecie designu. Za jego legendą stoi ponad 4000 realizacji, ponad 400 nagród i aktywność w ponad 35 krajach. Do nagradzanych projektów Karima należą przedmioty powszechnego użytku, jak kosz na śmieci Garbo i krzesło Oh! marki Umbra, a także wnętrza — m.in. filadelfijskiej restauracji Morimoto i hotelu Nhow w Berlinie. Karim stworzył godne uwagi projekty dla marek Method i Pepsi, meble dla Artemide i Vondom, branding marek Citibank i Hugo Boss, wzornictwo produktów zaawansowanych technicznie dla marek LaCie i Samsung oraz luksusowych — dla Veuve Clicquot i Christofle. A to zaledwie mały wycinek jego dorobku. Karim jest wielokrotnym zdobywcą nagród Red Dot, Chicago Athenaeum Good Design, Interior Design Best of Year Award oraz IDSA Industrial Design Excellence Award. Często wygłasza także wykłady na uczelniach i konferencjach na całym świecie, niezmiennie zwracając uwagę na znaczenie designu w naszym życiu.
Yuri Suzuki jest plastykiem, projektantem i twórcą muzyki elektronicznej. Eksploruje język dźwięków i obrazów poprzez dzieła i projekty, w których zgłębia relacje między ludźmi a ich otoczeniem oraz stawia pytania o ewolucję sztuk wizualnych i dźwięków stymulujących indywidualne wrażenia. Suzuki prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w muzeach Tate Britain, V&A, Barbican i nowojorskim MoMA.
Niezwykle ważna dla twórczej działalności Suzukiego jest współpraca z innymi artystami. Ma on w swoim dorobku projekty realizowane z różnymi muzykami, takimi jak will.i.am i Jeff Mills, oraz prace dla klientów komercyjnych, jak Google i Roland. Na fundamencie muzyki i cyfrowych doświadczeń tworzy dzieła, które eksplorują relacje między dźwiękiem a technologią.
Jako partner w londyńskiej pracowni Pentagram Suzuki wraz ze swoim zespołem realizuje międzynarodowe projekty zacierające granice między sztukami wizualnymi, wzornictwem, dźwiękiem i technologią, zarówno tradycyjną, jak i zaawansowaną.
Sumayya Vally jest szefową wielokrotnie nagradzanego studia architektoniczno-badawczego Counterspace. Jako autorka 20. projektu Serpentine Pavilion, Sumayya Vally jest najmłodszą architektką, której powierzono tę rolę cenioną w branży architektonicznej na całym świecie. To właśnie projekt Serpentine dał początek nowemu programowi stypendialnemu Support Structures, który wspiera artystów i kolektywy pracujących na styku sztuki, sprawiedliwości społecznej, przeszłości i ekologii.
W 2022 roku Vally została zaproszona przez Światowe Forum Ekonomiczne do grona Young Global Leaders, społeczności najbardziej obiecujących artystów, naukowców, przedsiębiorców, aktywistów i liderów politycznych. Jest także obecna na honorowej liście TIME100 Next jako osoba kształtująca przyszłość praktyki i kanonów architektury. Od niedawna Vally działa w kilku kołach organizacji World Monuments Fund w związku ze swoimi zainteresowaniami, takimi jak dokumentowanie przeszłości w dynamicznej formie, materialny kształt dziedzictwa oraz wspieranie nowych sieci wymiany wiedzy w świecie sztuki. Jako dyrektorka artystyczna Biennale Sztuki Islamskiej Vally pełni zarazem rolę kuratorki tej imprezy, która odbędzie się w Jeddah w 2023 roku.