1. Discover Lexus
  2. Design
  3. LDA 2023: Judges & Mentors 2
Szybka nawigacja
WZORNICTWO

OGŁOSZONO SKŁAD JURY I NAZWISKA MENTORÓW

Górny rząd: Karim Rashid (©Nikola Blagojevic/ Spektroom), Sumayya Vally (©Lou Jasmine), Yuri Suzuki (©Mark Cocksedge)
Dolny rząd: Marjan van Aubel (©SanderPlug), Joe Doucet, Paola Antonelli (©Marton Perlaki), Simon Humphries

LEXUS DESIGN AWARD 2023 wita nowego członka jury i nowych mentorów.

Liderzy światowego designu będą pracować z nowym pokoleniem twórców.

 

TOKIO, Japonia (15 września 2022 r.) — Lexus ma zaszczyt ogłosić, że Karim Rashid dołącza do jury, a Marjan van Aubel, Yuri Suzuki i Sumayya Vally powiększą grono mentorów LEXUS DESIGN AWARD 2023 — wyjątkowego międzynarodowego konkursu dla projektantów, który z myślą o lepszej przyszłości wspiera nowe pokolenie twórców i pomaga rozwijać ich talenty. Wraz z trojgiem wybitnych twórców, których nazwiska ogłoszono już wcześniej, jury i zespół mentorów liczy w sumie siedem osób i będzie wspierać nowe pokolenie projektantów i artystów w dążeniach do tworzenia lepszej przyszłości.

Aktywność światowej sławy projektanta, Karima Rashida, obejmuje niezwykle szerokie spektrum dziedzin, od wzornictwa przemysłowego po projektowanie wnętrz. Jako autor ponad 4000 realizacji w ponad 35 krajach Karim Rashid jest rozchwytywany przez najbardziej znane marki. Zasiadając w jury, Karim wspólnie z Paolą Antonelli i Simonem Humphriesem będzie poszukiwał najzdolniejszych twórców lepszej przyszłości.

Doceniając możliwość współpracy przy realizacji LEXUS DESIGN AWARD, Karim Rashid zauważył: „To wielki zaszczyt oceniać tak szerokie spektrum oryginalnych pomysłów i prac, a jednocześnie promować znaczenie designu dla przyszłości i kultury.  Zachęcam wszystkich projektantów przystępujących do konkursu LEXUS DESIGN AWARD, by znajdowali nowe języki, nową semantykę, nową estetykę, eksperymentowali z nowymi materiałami i strategiami behawioralnymi. Konkursy takie jak ten ukształtowały mój rozwój twórczy i odegrały fundamentalną rolę w mojej karierze. Nie mogę się doczekać tegorocznych prac, które z pewnością będą kreatywne i oryginalne”.

Czworo zwycięzców, których projekty zostaną wybrane przez jury, otrzyma zaproszenia do udziału w sesjach mentoringowych z holenderską projektantką instalacji solarnych Marjan van Aubel; japońskim projektantem wrażeń i twórcą dzieł akustycznych Yurim Suzukim; oraz z południowoafrykańską architektką Sumayyą Vally, która w swoich projektach wyraża hybrydową tożsamość i przestrzeń Afryki i świata islamu.

Sumayya Vally powiedziała: „Zaproszenie do zespołu mentorów LEXUS DESIGN AWARD to dla mnie wielki zaszczyt. Cieszę się, że mogę wspierać designerów z kolejnego pokolenia i pomagać im w rozwoju. Wsłuchiwanie się w głosy osób o tak różnorodnych doświadczeniach, by szukać innowacyjnych dróg w designie, ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości. Piękno i sprawiedliwość społeczna nie wykluczają się wzajemnie. Przeciwnie, piękno jest elementem społecznej sprawiedliwości”.

Ta trójka twórców dołączy do Joego Douceta, który już po raz czwarty podejmuje się roli mentora, by stworzyć dynamiczny zespół nadający kierunek działaniom nowego pokolenia projektantów i artystów. Mentorzy wnoszą do konkursu niezwykłe bogactwo doświadczeń i dziedzin wiedzy, które sprawi, że ich relacja z młodymi twórcami będzie jeszcze bardziej wartościowa i przyczyni się do budowania lepszej przyszłości. Laureaci zaprezentują swoje dzieła wiosną 2023 roku, po trzech miesiącach poświęconych na rozwijanie i doskonalenie czterech zwycięskich projektów.

 

LEXUS DESIGN AWARD 2023 — SKŁAD JURY

Starsza kuratorka w Dziale Architektury i Wzornictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku

Paola Antonelli

Paola Antonelli pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie pełni rolę starszego kuratora w Dziale Architektury i Wzornictwa oraz pierwszego dyrektora ds. badań i rozwoju. Za cel stawia sobie promocję świadomego obcowania z wzornictwem i szerzenie wiedzy na temat jego pozytywnego wpływu na świat. Zgłębia oddziaływanie designu na codzienne doświadczenia, zwracając baczną uwagę na niedostrzegane zwykle przedmioty i zachowania. W swojej pracy stara się łączyć wzornictwo, architekturę, sztukę, naukę i technologię.

To kuratorka wystaw, autorka książek i ceniona na świecie wykładowczyni, która prowadziła zajęcia na wielu uczelniach, m.in. Harvardzie i Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Do jej najnowszych wystaw i książek należą: „Broken Nature”, wystawa zorganizowana w ramach XXII Triennale di Milano, poświęcona idei wzornictwa jako narzędzia naprawy środowiska (restorative design), „Material Ecology”, publikacja przedstawiająca przełomowe prace architektki Neri Oxman, a także książka „Never Alone”, której tematem są design interaktywny i gry wideo. Paola Antonelli pracuje obecnie nad kilkoma projektami dla działu badań i rozwoju w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wraz z krytyczką wzornictwa Alice Rawsthorn prowadzi profil @design.emergency na Instagramie poświęcony roli designu w trakcie pandemii COVID-19 oraz w czasie postpandemicznym. Ich wspólna książka zatytułowana „Design Emergency” ukazała się w maju 2022 roku.
Projektant, Karim Rashid Inc.

Karim Rashid

Karim Rashid to niezwykle aktywny wizjoner, a zarazem jeden z najbardziej nieszablonowych twórców we współczesnym świecie designu. Za jego legendą stoi ponad 4000 realizacji, ponad 400 nagród i aktywność w ponad 35 krajach. Do nagradzanych projektów Karima należą przedmioty powszechnego użytku, jak kosz na śmieci Garbo i krzesło Oh! marki Umbra, a także wnętrza — m.in. filadelfijskiej restauracji Morimoto i hotelu Nhow w Berlinie. Karim stworzył godne uwagi projekty dla marek Method i Pepsi, meble dla Artemide i Vondom, branding marek Citibank i Hugo Boss, wzornictwo produktów zaawansowanych technicznie dla marek LaCie i Samsung oraz luksusowych — dla Veuve Clicquot i Christofle. A to zaledwie mały wycinek jego dorobku. Karim jest wielokrotnym zdobywcą nagród Red Dot, Chicago Athenaeum Good Design, Interior Design Best of Year Award oraz IDSA Industrial Design Excellence Award. Często wygłasza także wykłady na uczelniach i konferencjach na całym świecie, niezmiennie zwracając uwagę na znaczenie designu w naszym życiu.

 

Szef globalnego działu wzornictwa marek Toyota i Lexus

Simon Humphries

Urodził się i kształcił w Wielkiej Brytanii, a karierę zawodową rozpoczął w roku 1988 jako projektant produktów. Do Toyota Motor Corporation dołączył w roku 1994. Początkowo zajmował się rozwojem stylistycznym i w 2002 roku odegrał czołową rolę w formułowaniu oraz wdrażaniu filozofii wzornictwa marek Toyota (Vibrant Clarity) i Lexus (L-finesse). Po tym, jak prowadził różne projekty w dziedzinie rozwoju stylistycznego i projektowania produkcyjnego, został mianowany prezesem ośrodka ED2 (Toyota European Design Development), w którym jego zespół zapoczątkował szereg projektów przekształcających markę Toyota w kierunku firmy zajmującej się szeroko pojętą mobilnością. W roku 2018 powierzono mu rolę szefa działu wzornictwa, odpowiedzialnego zarówno za markę Toyota, jak i Lexus.

Jako szef globalnego działu wzornictwa Lexusa stara się ująć wyjątkowe wartości marki w formie spójnej filozofii — poprzez bezpośrednie nawiązania do japońskiego dziedzictwa Lexusa i ukierunkowywanie stylistyki tak, by przemawiała do klientów na całym świecie. W wolnym czasie Simon Humphries zajmuje się stolarstwem i renowacją 100-letniego japońskiego domu wiejskiego.

LEXUS DESIGN AWARD 2023 — MENTORZY

Projektantka instalacji solarnych, Marjan van Aubel Studio

Marjan van Aubel

Marjan van Aubel jest holenderską projektantką instalacji solarnych, która poprzez innowacyjne łączenie światła słonecznego z technologią działa na rzecz zrównoważonej przyszłości. Jej wielokrotnie nagradzana pracownia, Marjan van Aubel Studio, projektuje instalacje, które przybliżają energię słoneczną do codziennego życia ludzi. Buduje lepszą przyszłość, działając na styku zrównoważonego rozwoju, wzornictwa i technologii.

Poprzez swoje projekty instalacji słonecznych pracownia wnosi trwałe zmiany do składników naszego otoczenia, takich jak budynki i przedmioty użytkowe. A wszystko po to, by energia słoneczna stała się bardziej dostępna dla każdego. Do najbardziej znaczących dzieł projektantki należą Sunne, Current Table, Power Plant oraz dach pawilonu holenderskiego na wystawie World Expo 2020 w Dubaju.

Marjan ma w swoim dorobku współpracę z markami globalnymi, takimi jak Cos, Timberland i Swarovski, podejmowaną z myślą o szybszej transformacji globalnej energetyki w kierunku źródeł słonecznych. Jest absolwentką Royal College of Art (magisterium w dziedzinie wzornictwa, 2012) oraz Rietveld Academy DesignLAB (licencjat, 2009).
Założyciel, Joe Doucet x Partners

Joe Doucet

Projektant, przedsiębiorca, wynalazca i dyrektor kreatywny Joe Doucet to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców pracujących w Ameryce. Jego prace stanowią zgrabne połączenie funkcjonalności i atrakcyjnej szaty wizualnej, a jednocześnie niosą za sobą szereg warstw znaczeniowych i bogaty przekaz. Doucet uważa, że wzornictwo, a zwłaszcza proces myślowy projektanta, może odgrywać większą rolę zarówno w tworzeniu innowacji i rozwiązywaniu problemów, jak i całej dziedzinie estetyki. Opatentował wiele swoich projektów i wynalazków.

Prace Douceta były prezentowane na całym świecie i otrzymały wiele międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę World Technology Award for Design Innovation i liczne nagrody Good Design Award. Doucet jest zwycięzcą konkursu Smithsonian Cooper-Hewitt National Design Award w kategorii Product Designer. To największe wyróżnienie w jego branży. Został także finalistą konkursu Designer of the Year organizowanego przez magazyn Dezeen, a jego firma zdobyła tytuł Fast Company’s Most Important Companies in Design.
Plastyk i projektant / partner, Pentagram

Yuri Suzuki

Yuri Suzuki jest plastykiem, projektantem i twórcą muzyki elektronicznej. Eksploruje język dźwięków i obrazów poprzez dzieła i projekty, w których zgłębia relacje między ludźmi a ich otoczeniem oraz stawia pytania o ewolucję sztuk wizualnych i dźwięków stymulujących indywidualne wrażenia. Suzuki prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w muzeach Tate Britain, V&A, Barbican i nowojorskim MoMA. 

Niezwykle ważna dla twórczej działalności Suzukiego jest współpraca z innymi artystami. Ma on w swoim dorobku projekty realizowane z różnymi muzykami, takimi jak will.i.am i Jeff Mills, oraz prace dla klientów komercyjnych, jak Google i Roland. Na fundamencie muzyki i cyfrowych doświadczeń tworzy dzieła, które eksplorują relacje między dźwiękiem a technologią.

Jako partner w londyńskiej pracowni Pentagram Suzuki wraz ze swoim zespołem realizuje międzynarodowe projekty zacierające granice między sztukami wizualnymi, wzornictwem, dźwiękiem i technologią, zarówno tradycyjną, jak i zaawansowaną.

 

Architektka / szefowa, Counterspace

Sumayya Vally

Sumayya Vally jest szefową wielokrotnie nagradzanego studia architektoniczno-badawczego Counterspace. Jako autorka 20. projektu Serpentine Pavilion, Sumayya Vally jest najmłodszą architektką, której powierzono tę rolę cenioną w branży architektonicznej na całym świecie. To właśnie projekt Serpentine dał początek nowemu programowi stypendialnemu Support Structures, który wspiera artystów i kolektywy pracujących na styku sztuki, sprawiedliwości społecznej, przeszłości i ekologii.

W 2022 roku Vally została zaproszona przez Światowe Forum Ekonomiczne do grona Young Global Leaders, społeczności najbardziej obiecujących artystów, naukowców, przedsiębiorców, aktywistów i liderów politycznych. Jest także obecna na honorowej liście TIME100 Next jako osoba kształtująca przyszłość praktyki i kanonów architektury. Od niedawna Vally działa w kilku kołach organizacji World Monuments Fund w związku ze swoimi zainteresowaniami, takimi jak dokumentowanie przeszłości w dynamicznej formie, materialny kształt dziedzictwa oraz wspieranie nowych sieci wymiany wiedzy w świecie sztuki. Jako dyrektorka artystyczna Biennale Sztuki Islamskiej Vally pełni zarazem rolę kuratorki tej imprezy, która odbędzie się w Jeddah w 2023 roku.

 

INFORMACJE O MARCE LEXUS

Marka Lexus zadebiutowała w 1989 roku, wprowadzając na rynek flagowego sedana i urzeczywistniając nową koncepcję obsługi klientów, zgodnie z którą każdy z nich traktowany jest jak wyjątkowy gość. Istotnie przyczyniła się do powstania współcześnie rozumianego sektora samochodów klasy premium. W 1998 roku Lexus stworzył Lexusa RX, który dał początek nowej kategorii samochodów — luksusowych crossoverów. Lexus jest także liderem sprzedaży luksusowych samochodów hybrydowych. W 2006 roku powstał pierwszy taki pojazd pod szyldem Lexusa, a od tamtej pory nabywców znalazło ponad 2,02 miliona hybryd.

Lexus to światowej sławy motoryzacyjna marka premium, którą od zawsze wyróżniają odważne i bezkompromisowe wzornictwo, mistrzowska staranność wykonania oraz fantastyczne osiągi. Oferowana przez nią gama samochodów odpowiada na potrzeby nowego pokolenia ceniących luksus odbiorców i jest obecnie dostępna w ponad 90 krajach i regionach we wszystkich zakątkach globu.

Partnerzy i członkowie zespołu Lexusa z całego świata dążą do dostarczania wyjątkowych, niepowtarzalnych doświadczeń, które budzą emocje i zmieniają świat na lepsze.


INFORMACJE O KONKURSIE LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS DESIGN AWARD to organizowany od 2013 roku międzynarodowy konkurs dla obiecujących twórców z całego świata. Przyznawana nagroda ma wymiar społeczny, bowiem wspiera utalentowanych twórców i projektantów oraz ich pomysły, które mogą zmienić świat na lepsze. Czworo zwycięzców otrzymuje niepowtarzalną szansę stworzenia prototypów swoich projektów pod opieką czołowych projektantów. Konkurs LEXUS DESIGN AWARD zapewnia zainteresowanie ze strony globalnych mediów, co ułatwia dalszy rozwój kariery.