1. Discover Lexus
  2. Design
  3. LDA Entries 2023
Szybka nawigacja
WZORNICTWO

LEXUS DESIGN AWARD 2023: RUSZYŁY ZGŁOSZENIA

Lexus rozpoczyna nabór zgłoszeń do konkursu LEXUS DESIGN AWARD 2023.

To międzynarodowy konkurs wzornictwa organizowany od 2013 roku, by odkrywać i wspierać nowe pokolenie twórców. Pozwala młodym projektantom zaprezentować się na światowej arenie, zdobyć uznanie i rozpocząć imponującą karierę. Ponieważ konkurs nieustannie się zmienia, Lexus pragnie udoskonalić tę platformę z myślą o kolejnym pokoleniu twórców poprzez położenie jeszcze większego nacisku na kreatywny rozwój uczestników.

W tym celu stworzono nową, bardziej przejrzystą formułę konkursu, w którym wyłonionych zostanie czworo zwycięzców. Pozwoli to na pogłębienie i wzbogacenie relacji każdego z laureatów z członkami jury. Najważniejszym elementem konkursu pozostaje mentoring. Zwycięzcy trafią pod skrzydła najznamienitszych osobistości świata designu. Zgłoszenia do konkursu LEXUS DESIGN AWARD 2023 będą przyjmowane do 16 października 2022 r.

Lexus poszukuje w świecie designu i technologii rozwiązań, które pomogą zmieniać świat na lepsze. W swoich zgłoszeniach projektanci będą musieli uzasadnić, w jaki sposób ich pomysły urzeczywistniają trzy pryncypia marki Lexus — przewidywać, rewolucjonizować i zachwycać. Projekty powinny stanowić odpowiedź na globalne wyzwania, przed którymi społeczeństwa staną w przyszłości. Liczą się nieszablonowe rozwiązania, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie poprawią jakość życia nas wszystkich. Lexus poszukuje atrakcyjnych, przemyślanych i oryginalnych projektów, w których forma idzie w parze z funkcjonalnością. Powinny stanowić praktyczne rozwiązania, które — uwzględniając najrozmaitsze okoliczności i sytuacje życiowe — przyspieszają nadejście lepszej przyszłości.

„Przez ostatnią dekadę to między innymi kwestie związane ze środowiskiem naturalnym wymagały najpilniejszych rozwiązań. W ramach konkursu LEXUS DESIGN AWARD możemy poznać i podziwiać projektantów młodego pokolenia, którzy wyróżniają się wizjonerstwem i błyskotliwością. Poprzez design tworzą rozwiązania, które poprawią komfort życia nas wszystkich. Już nie mogę się doczekać rewolucyjnych i rewelacyjnych pomysłów, które zostaną przestawione podczas konkursu LEXUS DESIGN AWARD 2023”, powiedział Simon Humphries, szef designu Toyoty i Lexusa.

Kierując się wcześniej przyjętymi kryteriami, jury złożone ze światowej sławy ekspertów w dziedzinie designu wyłoni spośród nadesłanych zgłoszeń czworo zwycięzców. Trafią oni pod opiekę czworga uznanych twórców specjalizujących się w różnych gałęziach wzornictwa. Każdy z laureatów otrzyma budżet w wysokości maksymalnie 3 milionów jenów przeznaczony na prace badawczo-rozwojowe. Pokryje on nie tylko koszty związane z budową prototypu, ale także inne wydatki towarzyszące urzeczywistnianiu pomysłu i rozwijaniu kreatywnego potencjału twórcy. Konkurs LEXUS DESIGN AWARD cieszy się znakomitą reputacją właśnie z powodu tej jedynej w swoim rodzaju szansy na opiekę mentorską. Wiosną 2023 r. czworo zwycięzców zaprezentuje rezultaty swojej pracy przed jury i zespołem mentorów, przedstawiając gotowe projekty do oceny.

Następnie laureaci konkursu będą mieli bezcenną okazję udziału w indywidualnej konsultacji z członkami jury. Zwycięzcy otrzymają informację zwrotną dotyczącą zaprezentowanych prac. Podzielą się z jury swoimi planami i aspiracjami, a w zamian otrzymają wskazówki dotyczące rozwoju kariery i ambitnych celów, dzięki którym odniosą większe sukcesy na polu twórczym.

Nazwiska mentorów i członków jury zostaną ogłoszone jesienią tego roku.

Oficjalny hashtag: #lexusdesignaward

RUSZYŁY ZGŁOSZENIA DO KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2023

TYTUŁ LEXUS DESIGN AWARD 2023
OKRES PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ 27 lipca – 16 października 2022 r.
KRYTERIA OCENY

W jaki sposób projekt może poprawić naszą jakość życia.

  • W jaki sposób projekt urzeczywistnia trzy pryncypia marki Lexus: przewidywać, rewolucjonizować i zachwycać.

PRZEWIDYWAĆ

  • Czy w koncepcji i projekcie uwzględniono globalne wyzwania, z którymi społeczeństwo będzie mierzyć się w przyszłości?

REWOLUCJONIZOWAĆ

  • Czy projekt, w swoich założeniach i wykonaniu, wyróżnia się nieszablonowym podejściem i odpowiednią dozą oryginalności?

ZACHWYCAĆ

  • Czy koncepcję i realizację projektu można uznać za intrygujące i atrakcyjne?
JURY I MENTORZY Zostaną ogłoszeni jesienią tego roku
KATEGORIE NAGRÓD Czworo zwycięzców
NAGRODY I KORZYŚCI
  • Czworo zwycięzców weźmie udział w programie mentorskim — serii spotkań z mentorami specjalizującymi się w różnych dziedzinach, którzy pomogą rozwinąć każdy z projektów w prototyp.
  • Czworo laureatów może liczyć na zainteresowanie ze strony globalnych mediów, co ułatwi dalszy rozwój kariery.
  • Każdy z czworga zwycięzców otrzyma maksymalnie 3 miliony jenów na pokrycie kosztów budowy prototypu i innych wydatków związanych z realizacją pomysłu i projektu.
  • Czworo laureatów otrzyma możliwość poszerzenia horyzontów zawodowych w czasie wyjątkowych, indywidualnych sesji rozwojowych z jury konkursu.

Więcej informacji zawiera Oficjalny Regulamin

ORGANIZATOR Lexus International

MARKA LEXUS

Firma Lexus zadebiutowała w 1989 roku, wprowadzając na rynek swojego flagowego sedana i urzeczywistniając nową koncepcję obsługi klientów, zgodnie z którą każdy z nich traktowany jest jak gość. W ten sposób wyznaczyła swoisty standard w sektorze samochodów klasy premium. W 1998 roku firma Lexus stworzyła Lexusa RX, który dał początek nowej kategorii samochodów — luksusowych crossoverów. Lexus jest także liderem sprzedaży luksusowych samochodów hybrydowych. W 2006 roku powstał pierwszy taki pojazd pod szyldem Lexusa, a od tamtej pory nabywców znalazło ponad 2,02 miliona hybryd.

Lexus to światowej sławy motoryzacyjna marka premium, którą od zawsze wyróżniają odważne i bezkompromisowe wzornictwo, mistrzowska staranność wykonania oraz fantastyczne osiągi. Oferowana przez nią gama samochodów odpowiada na potrzeby nowego pokolenia ceniących luksus odbiorców i jest obecnie dostępna w ponad 90 krajach i regionach we wszystkich zakątkach globu.

Partnerzy i członkowie zespołu Lexusa z całego świata dążą do dostarczania wyjątkowych, niepowtarzalnych doświadczeń, które budzą emocje i zmieniają świat na lepsze.

KONKURS LEXUS DESIGN AWARD

Lexus Design Award to organizowany od 2013 roku międzynarodowy konkurs, w którym udział biorą obiecujący twórcy z całego świata. Przyznawana nagroda ma wymiar społeczny, bowiem wspiera utalentowanych twórców i projektantów oraz ich pomysły, które mogą zmienić świat na lepsze. Czworo laureatów otrzymuje niepowtarzalną szansę stworzenia prototypów swoich projektów pod opieką czołowych projektantów. Konkurs Lexus Design Award zapewnia zainteresowanie ze strony globalnych mediów, co ułatwia dalszy rozwój kariery.