1. Discover Lexus
 2. Design
 3. Lexus Design Awards 2023: Winners Announced
Szybka nawigacja
WZORNICTWO

POZNALIŚMY ZWYCIĘZCÓW LEXUS DESIGN AWARD 2023

Zgłoszenia do konkursu napłynęły z 63 krajów i regionów, a spośród 2068 prac — będących próbami odpowiedzi na problemy społeczne — wyłoniono cztery zwycięskie projekty.

Laureaci będą rozwijać swoje projekty pod okiem światowej sławy twórców i mentorów. W kwietniu zostanie przyznana nagroda publiczności People’s Choice Award.

Lexus wyłonił zwycięzców konkursu Lexus Design Award 2023, w którym wzięli udział obiecujący twórcy z całego świata.

Trzyosobowe jury, w składzie: Paola Antonelli, Karim Rashid i Simon Humphries, spośród 2068 zgłoszeń z 63 krajów i regionów .wybrało cztery zwycięskie projekty. Kryteria oceny oparte były na fundamentalnych zasadach Lexusa, czyli budowaniu wspólnego dobrobytu i lepszej przyszłości. Wartości marki to przewidywać, rewolucjonizować, zachwycać i poprawiać jakość życia.

Zwycięskie projekty 11. konkursu Lexus Design Award, podobnie jak prace z poprzednich edycji, odpowiadają na współczesne wyzwania i trendy, wpisując się w przewodni motyw wzornictwa zmieniającego świat na lepsze. Cztery nagrodzone propozycje mają w zamierzeniu rozwiązywać konkretne problemy społeczne w perspektywie nadchodzących dekad.

Po wyborze zwycięskich prac, Paola Antonelli zauważyła: „Pełniąc rolę jurorki już od pierwszej edycji Lexus Design Award, mogę obserwować zmiany w dziedzinie designu i bardzo doceniam to, jak wielu utalentowanych i pełnych energii projektantów młodego pokolenia z całego świata, dzieli się swoją kreatywnością i wizjonerstwem. Nie zapominając przy tym o realnym spojrzeniu na człowieka i naturę”.

ZWYCIĘZCY KONKURSU LEXUS DESIGN AWARD 2023
 

 • Fog-X. Autor: Pavels Hedström (reprezentuje Szwecję, mieszka w Danii). Zaprojektował namiot z rozkładanym urządzeniem, które wyłapuje mgłę i zmienia ją w wodę pitną.
 • Print Clay Humidifier. Autor: Liu Jiaming (Chiny).
  Stworzył w technologii druku 3D nawilżacz powietrza z przetworzonych odpadów ceramicznych.
 • Touch the Valley. Autorzy: Temporary Office (mieszkańcy USA reprezentujący Singapur i Chiny).
  Opracowali trójwymiarową układankę, która pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym poznawać otoczenie.
 • Zero Bag. Autorzy: Kyeongho Park i Yejin Heo (Republika Korei).
  Zaprojektowali opakowanie na odzież, które rozpuszcza się w wodzie i działa jak detergent usuwający chemikalia z ubrań.W połowie stycznia zwycięzcy przystąpią do trzymiesięcznego programu mentoringowego, w którym merytoryczną opieką otacza ich czworo światowej sławy twórców: Marjan van Aubel, Joe Doucet, Yuri Suzuki i Sumayya Vally. W ramach programu zwycięskie pomysły zostaną dopracowane i zrealizowane w postaci prototypów.

Marjan van Aubel, która po raz pierwszy pełni rolę mentora, powiedziała: „Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. Dzieło designera musi być praktyczne i użyteczne również za kilka lat. Będziemy testować zwycięskie prace pod kątem przydatności w przyszłości i mamy nadzieję, że konkurs ten okaże się trampoliną dla karier ich twórców. Bardzo cieszę się, że biorę udział w tym przedsięwzięciu!”.

Wiosną Lexus zaprezentuje prototypy zwycięskich rozwiązań zbudowane i dopracowane pod okiem mentorów. Z myślą o popularyzacji konkursu Lexus Design Award 2023 wśród publiczności na świecie zorganizowany zostanie także ogólnodostępny plebiscyt People’s Choice Award. Będzie w nim można zagłosować na jeden z czterech zwycięskich projektów, wskazując go jako najlepsze odzwierciedlenie wzornictwa zmieniającego świat na lepsze. Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie.

LEXUS DESIGN AWARD

FOG-X

Ten niezwykły namiot wyposażony jest w urządzenie, które wyłapuje mgłę i pozwala pozyskać z niej aż 10 litrów wody pitnej na dobę. Znajdzie potencjalnie zastosowanie na terenach suchych, na których zasoby wody są ograniczone.
KRAJ: SZWECJA, AUTOR MIESZKA W DANII

PAVELS HEDSTRÖM

Rozpoczął karierę zawodową jako architekt po uzyskaniu tytułu magistra architektury na Królewskiej Duńskiej Akademii Architektury, Wzornictwa i Konserwacji. W swojej pracy eksploruje metody holistycznego podejścia do istniejących ekosystemów.
LEXUS DESIGN AWARD

PRINT CLAY HUMIDIFIER

Ekologiczny, ceramiczny nawilżacz wykonany w technologii druku 3D z przetworzonych odpadów. Można go ustawić w centralnym miejscu albo przy ścianie lub oknie, przez co sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Specyficzny kształt zapewnia bardziej efektywne wchłanianie wody. Nawilżacz jest przedmiotem praktycznym, a zarazem eleganckim.
KRAJ: CHINY

JIAMING LIU

Projektant wzornictwa przemysłowego w swojej pracy poszukuje oryginalnego, świeżego spojrzenia na codzienne potrzeby ludzi. Obecnie skupia się na projektach międzykulturowych i ekologicznych. Urodził się w Chinach i uzyskał tam tytuł licencjata, a niedawno — tytuł magistra na Uniwersytecie Sztuk Folkwang.
LEXUS DESIGN AWARD

TOUCH THE VALLEY

Osoby niewidome i niedowidzące mogą układać trójwymiarowe, topograficzne puzzle, dopasowując kontury sąsiednich elementów. Układanka rozwija zdolność percepcji i zachęca do poznawania otoczenia poprzez dotyk.
KRAJ: VINCENT LAI (SINGAPUR), DOUGLAS LEE (KANADA), MIESZKAJĄ W USA

TEMPORARY OFFICE

Dwuosobowy zespół absolwentów Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Tworzą projekty z pogranicza architektury, przestrzeni publicznej, konserwacji i wzornictwa przemysłowego. Kierując uwagę na tło i precedensy historyczne, Temporary Office stara się konstruktywnie reagować na zmieniające się potrzeby otoczenia — w sposób racjonalny, a jednocześnie świeży i atrakcyjny.
LEXUS DESIGN AWARD

ZERO BAG

Opakowanie na odzież wykonane z rozpuszczalnego w wodzie tworzywa i arkusza z detergentami. Po odebraniu ubrania zapakowanego w Zero Bag, przed pierwszym założeniem, należy wyprać je w pralce wraz z opakowaniem. To eliminuje powstawanie plastikowych odpadów z opakowań, a ubrania zostają oczyszczone z wszelkich chemikaliów.
KRAJ: REPUBLIKA KOREI

KYEONGHO PARK I YEJIN HEO

Studenci wzornictwa przemysłowego w ośrodku ERICA południowokoreańskiego Uniwersytetu Hanyang. Koncentrują się na problemach społecznych i środowiskowych, a w designie szukają rozwiązań kierowanych do użytkownika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lexusdesignaward.com

Oficjalny hashtag: #lexusdesignaward