1. Discover Lexus
  2. Design
  3. Time Exhibition At The Milan Design Week 2024
Szybka nawigacja
MILAN DESIGN WEEK 2024

LEXUS Z WYSTAWĄ „TIME” NA MILAN DESIGN WEEK 2024

  • Lexus od blisko 20 lat jest uczestnikiem prestiżowego Milan Design Week
  • Wystawa „Time” Lexusa inspirowana jest designem przyszłych modeli oraz rozwojem technologii tworzonej z myślą o człowieku
  • Pokazane będą instalacje „BEYOND THE HORIZON” oraz „8 minutes 20 seconds”
  • Tegoroczny Milan Design Week odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia

Przestrzenie Art Point oraz Art Garden na terenie mediolańskiego Super Studio Pìu od 15 do 21 kwietnia staną się globalnym centrum designu. Lexus od niemal 20 lat bierze udział w tym renomowanym wydarzeniu, współpracując z cenionymi artystami i projektantami. Swoje prace dla marki tworzyli tak uznani twórcy jak Philippe Nigro, Sou Fujimoto, Rhizomatiks, Germane Barnes czy Suchi Reddy.

Tegoroczna wystawa Lexusa nosi tytuł „Time” i zaprezentowane na niej będą dwa dzieła, dla których inspiracją był prototypowy samochód elektryczny Lexus LF-ZC, czyli zapowiedź kolejnej generacji aut marki z bateryjnym napędem elektrycznym. Prace prezentują też wizję tego, jak w przyszłości doświadczenia będą dostosowywane do każdego użytkownika.

Pierwszym eksponatem będzie „BEYOND THE HORIZON”, za który odpowiada Hideki Yoshimoto oraz jego studio designu Tangent. Japończyk był pierwszym triumfatorem Lexus Desing Award, a jego projekty skupiają się na tworzeniu innowacji, które będą użyteczne w życiu codziennym. Przygotowane na wystawę w Mediolanie dzieło odzwierciedla rozwój mobilności przy pomocy nieograniczonych możliwości innowacyjnego oprogramowania. Prezentacji pracy w Art Point będzie towarzył akompaniament muzyki, którą napisał wielokrotnie nagradzany Keiichiro Shibuya.

Z kolei w Art Garden zaprezentowana zostanie instalacja „8 minutes 20 seconds” autorstwa Marjan van Aubel, holenderskiej designerki, której projekty łączą technologie ze światłem słonecznym. Obie prace odzwierciedlają najwyższą jakość samochodów Lexusa oraz ich niesamowity i ponadczasowy design, a także prezentują wyzwania związane z rozwojem technologii tworzonej z myślą o człowieku.

Szczegóły wydarzenia 

 

Daty: Dzień dla prasy: 15 kwietnia, od 10:00 do 20:00; dni dla wszystkich: od 16 do 21 kwietnia, od 10:00 do 21:00 

Miejsce: Art Point i Art Garden, Superstudio Più, Via Tortona 27, 20144 - Mediolan, Włochy 

Wystawy: - Instalacja „BEYOND THE HORIZON”; autor: Hideki Yoshimoto/Tangent (Art Point) 
- Instalacja „8 Minutes 20 Seconds”; autorka: Marjan van Aubel (Art Garden) 

PROFIL PROJEKTANTA

HIDEKI YOSHIMOTO / TANGENT

Hideki Yoshimoto, założyciel międzynarodowej marki wzornictwa i innowacji Tangent, wygrał pierwszy konkurs Lexus Design Award w roku 2013, jeszcze w trakcie studiów na Royal College of Art w Londynie. Jego zwycięski projekt świetlny „INAHO” był zapraszany na wystawy w różnych krajach świata i doczekał się przekształcenia w produkt komercyjny. 

Yoshimoto specjalizuje się w progresywnej fuzji wzornictwa i inżynierii. Jest autorem projektów wzorniczych i koncepcji dla globalnych marek luksusowych, takich jak Hermès, a równolegle podejmuje aktywność na wielu innych polach, m.in. buduje od podstaw firmy technologiczne i zajmuje się projektowaniem urbanistycznym.  W ostatnich latach angażuje się w ewolucję i integrację kultury japońskiej — stoi m.in. za międzynarodową inicjatywą Craft x Tech na rzecz łączenia tradycyjnego japońskiego rzemiosła z supernowoczesnymi technologiami.

Tangent to studio wzornictwa, które za cel stawia sobie wyrażanie idei „naturalnego, nieagresywnego przybliżania technologii do życia i czasu ludzi”. Ta gotowość projektantów do współdziałania z innymi ludźmi odzwierciedla relację, jaką Lexus stara się budować między swoimi klientami a rozwiązaniami w dziedzinie mobilności.

https://www.tngnt.uk/   

PROFIL PROJEKTANTKI

MARJAN VAN AUBEL / MARJAN VAN AUBEL STUDIO

Marjan van Aubel jest holenderską projektantką instalacji solarnych, która w swoich pracach eksploruje innowacje łączące światło słoneczne z technologią na rzecz zrównoważonej przyszłości. Kierowana przez nią pracownia, Marjan van Aubel Studio, organizuje cenione i nagradzane wydarzenia twórcze, których celem jest włączanie energii słonecznej do codziennego życia. 

Tak mówi o twórczym etosie swojej pracowni: „Będziemy nadal tworzyli przyszłość, która łączy zrównoważony rozwój, wzornictwo i technologie wykorzystania energii słonecznej. Poprzez nasze instalacje solarne chcemy wywoływać trwałą zmianę i przybliżać energię słoneczną do życia ludzi, wykorzystując ją w budynkach i przedmiotach. Do tego właśnie zmierzam”.

Jest to wizja projektowania bliska tej, którą kieruje się marka Lexus, tworząc akumulatorowe pojazdy elektryczne — ukierunkowane na doświadczenia i potrzeby człowieka.

Van Aubel ukończyła Royal College of Art, uzyskując tytuł magistra wzornictwa przemysłowego, ma także tytuł licencjata nadany przez Rietveld Academy Design Lab. Współpracuje z takimi czołowymi markami, jak COS, Timberland i Swarovski, by przyczyniać się do szerszego wykorzystania energii słonecznej na całym świecie. Do znaczących dzieł projektantki należą „Sunne”, „Current Table”, „Power Plant” oraz dach pawilonu holenderskiego na Expo 2020 w Dubaju.

https://www.marjanvanaubel.com/

PROFIL KOMPOZYTORA

KEIICHIRO SHIBUYA

Japoński kompozytor, muzyk i twórca instalacji, dzielący swój czas między Tokio i Paryż. Ukończył Wydział Kompozycji na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki. Tworzy supernowoczesną muzykę elektroniczną, solowe kompozycje na fortepian, opery, muzykę filmową i instalacje dźwiękowe.

W 2012 roku Shibuya stworzył operę The End, w której nie występują żywi ludzie, lecz wirtualna śpiewaczka Hatsune Miku. Kostiumy do widowiska zaprojektowali Louis Vuitton i Marc Jacobs, a premiera odbyła się w Paryżu, w Théâtre du Châtelet. Od tamtej pory dzieło prezentowane jest na całym świecie. W 2018 roku odbyła się premiera kolejnej opery Shibui, znanej jako „android opera”. Występuje w niej android wyposażony w sztuczną inteligencję, który śpiewa i jednocześnie dyryguje orkiestrą. W roku 2021 Shibuya otrzymał od tokijskiego Nowego Teatru Narodowego zlecenie na napisanie opery Super Angels. W 2022 wykonał android operę „MIRROR” z okazji Expo 2020 w Dubaju. Premiera pełnej 70-minutowej wersji tego dzieła miała miejsca w Paryżu, w Théâtre du Châtelet.

Shibuya jest również cenionym twórcą muzyki filmowej. W 2020 i 2021 został uhonorowany na 75. gali Nagród filmowych Mainichi i otrzymał 30. Nagrodę Japońskich Krytyków Filmowych za film Midnight Swan.

Poprzez swoje dzieła Shibuya porusza granice technologii, życia i śmierci.

http://atak.jp/en/